Kémiai egyensúlyi számítás 9. o?


Milyen az egyensúlyi rendszerben a komponensek koncentrációja, ha 2,0 mol/dm3 A és 3,0 mol/dm3 B kiindulási koncentráció mellett az A anyag 10%a alakul át az A+B=C egyenlet szerinti folyamatban? Mekkora az egyensúlyi állandó értéke?


Nem értem ezt a számolást. Odáig eljutottam, hogy 0,2 A alakul át és 1,8 marad. De mennyi B alakul át? Annyi mint A? És akkor C az A és a B átalakult koncentrációjának összegével lesz egyenlő?



2016. ápr. 13. 16:27
 1/3 Arp Du ***** válasza:

sztem legvalószínűbb hogy 1A+1B=1C

A és B 0,2 mol/dm3 fogy

C-ből 0,2 képződik

2016. ápr. 13. 20:01
 2/3 anonim ***** válasza:

1. lépés - felírod az egyenletet és rendezed

2. lépés - csinálsz egy táblázatot

3. kiegészíted a táblázatot és kiszámolod a K-t


A + B = C

következtetés: 1 mol/dm3 anyaggal 1 mol/dm3 B reagál így 1 mol/dm3 C anyag keletkezik


A | B | C (mol/dm3)

kiindulás 2 3 0


átalakulás -0,1*2| -0,1*2| +0,1*2


egyensúly 2-0,2 | 3-0,2| +0,2

1,8 | 2,8 | 0,2


K= 0,2 / (1,8*2,8) = 0,0397

2016. ápr. 13. 20:33
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi
2016. ápr. 14. 16:19