Minden valós x-re:

x^4-x+0,5 > 0



2016. ápr. 12. 22:52
 1/4 anonim ***** válasza:

Ott van a minimuma(szélsőérték), ahol a derivált 0, köbgyök(1/4)-nél.

Itt a fv. érték 0.0275296...

[link]

[link]

2016. ápr. 12. 23:04
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell mindent első látásra deriválni.


Ahogy nekünk tanították az egyetemen: "verébre ne ágyúval lőjünk!" :-)


Középiskolás elemi úton is be lehet bizonyítani az állítást:


x^4 - x + 0,5 =

= x^4 - x^2 + x^2 - x + 0,25 + 0,25 =

= (x^4 - x^2 + 0,25) + (x^2 - x + 0,25) =

= (x^2 - 0,5)^2 + (x - 0,5)^2 >= 0


Ezzel beláttuk, hogy az eredeti kifejezés minden valós számra nagyobb, vagy egyenlő, mint nulla.


Egyenlőség csak akkor állhat fenn, ha mindkét tag egyszerre(!) nulla, azaz ha:


x^2 - 0,5 = 0 és

x - 0,5 = 0


Ez viszont nem lehet, tehát az eredeti kifejezés mindig nagyobb, mint nulla.


Qu.e.d. :)

2016. ápr. 13. 09:35
 3/4 anonim ***** válasza:
Ez szép volt előző, anno gimnáziumban nekünk még a parabola csúcsát is deriválással kereste a tanár :)
2016. ápr. 13. 17:37
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha lenne olyan díj, hogy "A hónap válasza", nagy eséllyel pályázhatna rá a 2 válaszoló!

Jó lenne sok ilyet látni itt!

Gratulálok!


DeeDee

**********

2016. ápr. 13. 22:41