10. -es kémia házi segítség?


Egy telített, egyértékű, nyílt láncú, primer amin 1 grammját levegőfeleslegben elégetjük ( Levegő: 21% oxigén, 79 % nitrogén). A füstgáz térfogatszázalékos összetétele: 6,89 % CO2, 12,05% H2O, 74,6% N2, 6,46% O2.

Melyik amint égettük el? Hány %-os levegőfelesleget alkalmaztunk? Mekkora térfogatú, standard állapotú levegőben égettük el a mintát?


2016. ápr. 7. 18:11
 1/1 bongolo ***** válasza:

Telített: a szénhez 4 atom kapcsolódik, szóval nincs kettős kötés.

Egyértékű amin: egy nitrogén van benne

Primer: a nitrogénhez csak egy szénlánc kapcsolódik (szóval NH₂ a vége)

Nyílt láncú: a szénláncban nincs gyűrű

Vagyis a felépítése ilyesmi: H-CH₂-CH₂-...-NH₂, amiben n darab szén van.

Ha elégetjük, akkor CO₂-ből lesz n mol, H₂O-ból n+1,5 mol.

Azonos nyomáson az azonos anyagmennyiségű gázok térfogata azonos (mindegy, milyen molekula, ugyanolyan messze van a szomszédaitól), tehát a térfogatszázalék aránya megegyezik a molok arányával:

n/(n+1,5) = 6,89/12,05

Ha átszorozzuk, n=2 jön ki, tehát 2 CH₂ van az aminban, ami az etil-amin.


A molekulasúly 2·12+14+7 = 45, ebből jön majd ki, hogy mennyi oxigén kellett, stb... nincs időm folytatni.

2016. ápr. 8. 17:11