Kémia! Tömeg% és térfogat% számolása?


Az alábbi 2 feladattal nem tudok dűlőre jutni 1 órás próbálkozás után sem. Valaki le tudná írni lépésekben a megoldásaikat?


1.) 250g 6 tömeg%-os sóoldatból 100 g vizet elpárologtatunk. Hány tömeg%-os oldatot kapunk? Hogyan változik tovább az oldat tömeg%-os értéke, ha 150 g 3 tömeg%- os oldatot öntünk hozzá?


2.) Hány cl 40 térfogat%-os pálinka tartalmaz ugyanannyi alkoholt, mint 4 üveg ( 0,5l/ üveg ) 4 térfogat%-os sör?


2016. ápr. 5. 18:31
 1/2 anonim válasza:

Hála a magyar nyelvnek, elég egyszerű kitalálni melyik mire utal.

Tömeg%: az oldat(vagy keverék) tömegének hány százalékát teszi ki az az anyag.

Térfogat%: az oldat(vagy keverék) térfogatának hány százalékát teszi ki az adott anyag.

Azaz:


1.) 250g oldat tömegének 6%-a só, szóval 250:100*6=15g só van benne. Ha elpárologtatunk belőle 100 g vizet, akkor 150g lesz belőle, szóval 1% az már csak 1,5. 15:1,5=10 tömeg%-os lesz az oldat. Ha öntünk hozzá 150g 3 tömeg%-os oldatot, akkor az 150:100*3=4,5g só és 144,5g víz, így összesen lesz 300g oldatunk, benne 15+4,5=19,5g sóval. Ami pedig 19,5:(300:100)=6,5 tömeg%.


2.) 4 üveg az akkor 2l sör. 1% 2cl, mivel 200:100. 4%=8cl alkohol. Akkor ha a 8cl a 40% a pálinkánál, akkor 1% az 8:40=0,2cl, szóval a 100% az 20cl pálinka. Azaz 20cl pálinkában van ugyan annyi alkohol, mint 2l sörben.

2016. ápr. 5. 19:19
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségedet! Most már értem hogyan tudom folytatni mindkét feladat típust onnan ahol megakadtam velük, illetve átlátom hol számoltam el magam elsőre.
2016. ápr. 5. 19:45