20 fokos helyiségben egy nyitott főzőpohárban hosszabb ideig állni hagyunk 200cm3 18m/m%-os KNo3-oldatot, melynek sűrűsége 1,118g/cm3. a tömeg állása közben 70 g-mal csökken. Mit tartalmaz ekkor a főzőpohár?


(20fokon 100g víz, 31,6 g kálium-nitráto old.)

A megoldókulcs 4,5 g szilárd KNo3-at ír és 149,1 g telített oldatot,ami 24%-os.Próbáltam számolni de sehogy se jön ki..



2016. ápr. 4. 22:46
 1/2 Silber ***** válasza:

Az eltűnő anyag csak a párolgó víz lehet. A térfogatból, sűrűségből és tömegszázalékból kiszámolható az eredeti víz- és KNO3-tömeg:

m(o)=Rho(o)*V(o)

%(m/m)(KNO3)=m(KNO3)/m(o)*100

m(H2O)=m(o)-m(KNO3)

A víz tömegéből kivonsz 70-et a töményebb oldat víztartalmának meghatározásához, a KNO3 tömege pedig ugyanannyi marad.

2016. ápr. 5. 01:13
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!
2016. ápr. 5. 02:19