Hány g rézgálic kristyosodik ki 250_0 cm3,90 fokon telített oldatból, ha 10 fokra lehūtjük?


90 fokon az oldat surusege 1,482 g\cm3....10 fokon az oldat telitettsege: 14, 4 ℅....90 fokon pedig 40,3℅

Magyaràztattal, ha lehet :((



2016. márc. 29. 18:06
 1/2 anonim válasza:
22%

Szerintem valami nem stimmel azzal, amit leírtál.

(Amennyiben én értelmezem rosszul bocsi.)

Először azt írtad, hogy az oldat 90 fokon telített. Tehát nem képes több anyagot feloldani. (A telítettsége 100%) Később viszont azt írod, hogy az oldat telítettsége 90 fokon 40,3%.

2016. márc. 30. 21:08
 2/2 anonim ***** válasza:

Az első válaszolónak üzenem, hogy stimmel a feladat, és kiszámolható.. A telítettség nem arról szól, hogy 100%-nak kell lennie a tömegszázaléknak.. jól is néznénk ki még egy tömény cukorszirupon is túltesz, aminek egzisztenciáját igencsak kétségbe vonom ;) Ezek a telítettségi adatok ugye azt adják meg, hogy 100g oldatban hány g oldott anyagot - jelen esetben rézgálicot - kell feloldani, hogy telített oldatot kapjunk - tömegszázalék definíciója, ha úgy tetszik :)


No, ugye tudjuk hogy rendelkezésünkre áll 250,0 cm^3 térfogatú, 1,482 g/cm^3 sűrűségű 90°C-on telített oldat. Egyenlőre csak ezeket vegyük figyelembe, és vegyük észre, hogy megkaphatjuk így a CuSO4-oldatunk tömegét: ha Rho = m/V --> m = Rho*V - behelyettesíted, vagyis 250,0 cm^3 * 1,482 g/cm^3 = 370,5g oldatunk van.

Ezen a hőmérsékleten (90°C) 40,3 w% esetén telített. Egyenes arányosság alapján tudjuk, hogy;

100g oldatban van 40,3g CuSO4

370,5g oldatban van Xg CuSO4

X = 370,5*40,3 / 100 = 149,3115g CuSO4


Most pedig, mivel tudjuk, hogy 10°C-on mennyi a telítettsége (14,4 w%) kiszámíthatjuk ezt a teljes eredeti oldatunk tömegére.

100g oldatban van 14,4g CuSO4

370,5g oldatban van Zg CuSO4

Z = 370,5*14,4 / 100 = 53,352g CuSO4 oldódhat fel MAXIMUM!


Végül pedig értelmezzük a kapott adatokat átgondolva!

Van nekem egy 370,5g-os CuSO4-oldatom, melyben 90°C-on feloldottam 149,3115g rézgálicot, de 10°C-ra lehűtve ugyanezen tömeg 53,352g rézgálicot képes feloldani, ahhoz hogy telített oldattá váljon. Ezért kell nekem kivonnom a kezdeti rézgálic mennyiségét, a jelenleg feloldódottal: 149,3115-53,3520 = 95,9595g rézgálic fog kiválni - kristályosodni.


Ha ezeket a lépéseket megjegyzed nem okoz többször gondot egy ilyen ;)

2016. ápr. 1. 19:18