Három fizika feladat megoldást keresek! Ha nem tudod mindet legalább egy megoldást írj le!?


1. Tamás, a kis fizikus kiszámította, hogy a 10 literes gázpalackban 2,5*10^8 db részecske található. Mekkora a gáz nyomása, ha a hőmérséklete 17 Celsius fok?


2.Súrlódásmentesen mozgó dugattyúval elzárt hengerben ideális gáz van, nyomása 180 kPa. Állandó nyomáson 8 Dm^3 térfogatról 12 dm^3 -re tágul. Mennyi a térfogati munka értéke?


3. A 2kg tömegű alumíniumkocka hőmérséklete 25 Celsiusfok-kal csökkent. Mennyi hőt ad át a környezetének, ha az alumínium fajhője 900J/kg*C ? Mekkora a hőkapacitása?



2016. márc. 29. 17:08
 1/2 bongolo ***** válasza:
100%

Az utolsó a legegyszerűbb, az első a legbonyolultabb:


3) A felvett vagy átadott hőröl ezt a képletet kell tudni:

Q = c·m·ΔT

ahol c a fajhő. Minden adatot tudsz, csak szorozd össze.


A hőkapacitás majdnem ugyanaz, mint a fajhő, csak a fajhő 1 kg-ra vonatkozik, a hőkapacitás meg a teljes testre. Vagyis 2 kilós tárgynak a hőkapacitása az 1 kilósnak a duplája, az 1 kilósé meg persze pont a fajhő.

Amikor a fajhőt beszorzod 2 kg-mal, akkor persze a kg-mal is szorzol nem csak a 2-vel, ezért a hőkapacitás mértékegysége J/°C lesz (kiesik a kg).


2) Itt meg azt kell tudni, hogy allandó nyomáson a térfogati munka:

W = -pΔV

A negatív előjel azt jelenti, hogy akkor pozitív a munka, ha csökken a térfogat. Esetünkben nől, tehát negatív lesz.

Megint a térfogatot át kell először váltani m³-re, akkor lesz a munka joule-ban (illetve kJ-ban, ha a kPa-t nem váltod át pascal-ba)


1) Ehhez az általános gáztörvényt kell tudni:

p·V = n·R·T

A nyomáson kívül minden adatot tudsz; R az egyetemes gázállandó, ami 8,314 J/mol.K, n pedig az anyagmennyiség molban. A molról annyit kell tudni, hogy 1 mol = 6·10²³ darab részecske. Ha csak 2,5·10⁸ darab van, akkor az (2,5·10⁸)/(6·10²³) mol = 4.167 · 10^-16 mol. (Egyébként olyan pici az a 2.5·10⁸, hogy szinte nulla nyomás fog kijönni. Nem lehet, hogy elírtad?)


A térfogatot persze számold át először m³-re, a hőmérsékletet pedig kelvinre.

2016. márc. 29. 18:41
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :) igen, az utolsóban leírtam .
2016. márc. 29. 19:01