Egy szénhidrogén tökéletes égésekor 40,8 dm3 standard állapotú CO2 gáz és 36 g H2O keletkezik. Mi az összegképlet? Mi a szerkezeti képlet, ha van benne egy harmadrendű szénatom.

2016. márc. 28. 18:50
 1/4 anonim ***** válasza:

Biztos hogy 40,8 dm3 gáz keletkezik ? amugy ugy tudsz elindulni h felírsz egy egyenletet C(x)H(y) + O2 = CO2 + 2H2O (mivel 36g H2O = 2mol )

Itt van a bibi , a 40,8 dm3 standard állapotban 1,66 mol , ez az szám megegyezik a szénatomok számával . Az biztos hogy 4 hidrogén van benne . ( a harmadrendű C atom meg 3 szénatommal létesít kapcsolatot , szerintem ez egy elírt feladat )

2016. márc. 30. 15:08
 2/4 Anonymus012 ***** válasza:

Szia!

Nekem ez jutott eszembe:


n(CO2)=40,8/24,5=1,66mol

n(H2O)=36/2=2mol

n(CO2)<n(H2O)->alkán

mivel tört szén nem tud képződni így fel kell szorozni a legkisebb számmal amitől egész lesz,vagy majdnem egész.

1,66*3=4,98=(kerekítve)5mol

így a víz:2*3=6mol így az égés: C5H12+8O2=5CO2+6H2O

C5H10 pentán


CH3

|

CH-CH2-CH3

|

CH3

2016. márc. 30. 15:21
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :DD Én nagyon túlbonyolítottam és olyan egyeletek jöttek ki, amikre rossz volt ránézni. :D Amúgy nincs elírva a feladat. :)
2016. márc. 30. 19:24
 4/4 anonim ***** válasza:
Az izopentán amit rajzoltál, nem pentán, de egyébként jó válasz
2016. ápr. 6. 13:20