A feladat a következő: 200 cm^3 10 tömeg%-os 1,12 g/cm^3 sűrűségű réz(II)-szulfát oldatot elektrolizáltunk 1 órán keresztül, 4 A átlagos áramerősséggel.

a) Mekkora tömegű réz vált le és mekkora térfogatú standard nyomású és 25 °C-os oxigéngáz fejlődött ezalatt?

b) Kénsavra nézve hány tömeg%-os lett az oldat az elektrolízis befejeztével?



2016. febr. 26. 00:02
 1/2 anonim ***** válasza:

Katód: Cu2+ + 2e- = Cu

Anód: H2O = 0,5O2 + 2H+ + 2e-

t=1 h=3600 sec

I=4 A

Q=14400 C


a)

2*96500 C töltéssel 1 mol Cu választható le,

14400 C töltéssel x mol.

x=14400/(2*96500)=0,075 mol =» 0,075*63,5=4,74 gramm réz

2*96500 C töltéssel 0,5 mol O2 választható le,

14400 C töltéssel y mol.

y=(14400*0,5)/(2*96500)=0,037 mol =» 0,037*24,5=0,9065 dm3


b)

200 cm3 réz-szulfát oldat tömege: 224 gramm, amiben 22,4 gramm réz(II)-szulfát van.

Az elektrolízis során az oldattömege csökken: 4,74 grammal (Cu) és 0,037*32=1,18 grammal (O2).

Az oldatba négyszerannyi mol hidrogénion jut, mint oxigén: 0,148 mol

A kénsav képlete: H2SO4, vagyis egy mol kénsav alkotásában két mol hidrogénion vesz részt, így a kénsav anyagmennyisége: 0,074 mol.

A kénsav tömege: 7,25 gramm.

Az oldat tömege: 224-4,74-1,18=218,08 gramm

A tömeg%: 7,25/218,08 x100=3,32%



Sajnos hibázhattam, mert este van.

2016. febr. 26. 00:44
 2/2 A kérdező kommentje:
hú :D nagyon köszönöm :D
2016. febr. 26. 00:46