Kétféle édességből összesen 14 db-ot vettünk, összesen 2166 Ft-ért. Hányat vettünk a 132 Ft-os, és hányat a 185 Ft-os édességből?

2016. márc. 27. 18:50
 1/2 anonim ***** válasza:

132a+185(14-a)=2166

-53a=2166-14x145

2016. márc. 27. 19:04
 2/2 anonim ***** válasza:

A fenti egyenletben „a” azt jelölte, hogy hány darabot vettünk a 132 forintosból.


Az egyenletmegoldás mellett érdemes ezt a gondolatmenetet is megnézni; mindegy, hogy milyen arányban vesszük a cukrokat, az biztos, hogy 14*132=1848 forintot ki kell fizetnünk. Viszont, ha vettünk a drágábbikból, akkor darabjáért már csak

185-132=53 forintot kell fizetnünk, és még 2166-1848=318 forintot kell fizetnünk a feladat szerint, tehát még 318/53=6-szor kell fizetnünk. Tehát 6-ot vettünk a drágábbikból és 8-at az olcsóbbikból.

2016. márc. 27. 20:46