ATOMFIZIKA-11. osztály anyag. HELP? KÉRDÉSEK-FELADATOK?


Sajnos elmúlt hetekben hiányoztam az iskolából. Az osztályból nincs valaki, aki jó a fizikában. Le vagyok maradva az anyagokkal.


Sajnos pár nap múlva lesz majd dolgozat.


Pár feladatot megtudtam oldani önállóan tankönyv segítségével.

De azért, remélem van itt valaki aki segít, és ellenőriz!


1., Hány protont, hány neutront és hány elektront tartalmaz egy 19(fent)/9(lent)F atom?


proton: z= 19

neutron: 19-9= 10

elektron: 19


2., Egészítsük ki az alábbi reakcióegyenleteket:

226(fent)/88(lent)Ra= _______________ + alfa

210(fent)/81(lent)Tl= _______________ + béta


3., Egy radioaktív izotóp atomjainak száma egy mintában eredetileg 3x 10 (fent, vagyis hatvány) 20 -azaz háromszor tíz huszadika- db, 45 nap múlva 3,75x 10 (fent)19 db volt. Mennyi az adott izotóp felfedezési ideje?


4., Egy minta eredetileg 8x10 (fent)20 Db, 25 óra felezési idejű 231 (fent)/ 90 (lent) Th atomot tartalmazott. Mennyi bomlott el közülök 100 óra alatt?


5., Egy béta-részecske kibocsátása a rendszám ______________ való növekedését okozza, miközben a tömegszám ________________.


6., Mi a felezési idő?


7., Milyen izotóppá alakul a 232 (fent)/ 90 (lent) Th tórium két alfa-bomlás és két béta-bomlás után?


8., Egészítsd ki a hiányzó mennyiségekkel az alábbi, magreakciókat leíró egyenleteket!


a., 14(fent)/7(lent)N + 4(fent)/2(lent)= 17(fent)/8(lent)O+_____________


b., 27(fent)/13(lent)Al+1(fent)/0(lent)n= __________ + 4(fent)/2(lent)alfa


9., A 235(fent)/92(lent)U uránizotóp radioaktív bomlások során 207(fent)/82(lent)Pb ólommá alakul.


a., Hány proton, illetve neutron van az egyes atommagokban?


b., Hány alfa-és béta-bomlás történt az átalakulás során?



Tudom, hogy nagyon soknak tűnik, de én ezeket a feladatokat nem tudom megoldani.:(

Aki megcsinál egy pár feladatot, azzal is sokat segítene!


Köszönöm!



#atomfizika #alfa-béta-bomlás #tizenegyedikesanyag
2016. márc. 21. 18:21
 1/10 anonim ***** válasza:

1)

9 proton

10 neutron

19 elektron


Az elem rendszáma az atommagban levő protonok számával egyenlő.

2016. márc. 22. 08:37
 2/10 anonim ***** válasza:

2) ehhez először is vegyél elő egy periódusos rendszert:

[link]


alfa bomláskor egy He atommag (2 proton + 2 neutron) lökődik ki az atommagból, tehát a visszamaradó mag rendszáma 2-vel, tömegszáma 4-gyel csökken.

A Ra-226-ból tehát Rn-222 lesz


(negatív) béta bomláskor pedig az atommagban levő egyik neutron átalakul protonná (miközben kilök egy elektront, de ez a feladat szempontjából mindegy), tehát a rendszám 1-gyel nő, a tömegszám változatlan marad. A Tl-210-ből tehát Pb-210 lesz.

2016. márc. 22. 08:45
 3/10 anonim ***** válasza:

3)

3E+20 / 3,75E+19 = 8

(ezt remélem, te is be tudod pötyögni a számológépbe)


vagyis a magok száma 45 nap alatt az eredeti 8-ad részére csökkent. Ez azt jelenti, hogy 3 felezési idő telt el, hiszen 2^3 = 8. Vagy úgy is írhatom, hogy log2(8)=3


szóval ha 45 nap az 3 felezési idő, akkor 1 felezési idő az 15 nap.



15 nap alatt elbomlik a fele, megmarad az eredeti fele

újabb 15 nap alatt elbomlik a maradék fele, megmarad az eredeti negyede

további 15 nap alatt elbomlik a maradék fele, megmarad az eredeti nyolcada.

2016. márc. 22. 09:17
 4/10 anonim ***** válasza:

4)


25 óra a felezési idő. 100 óra ennek a négyszerese. 4 felezési idő alatt az eredeti magok számának a (2^4 = 16) 1/16-od része marad meg, tehát a 15/16-od része bomlik el.


Az elbomlott atommagok száma tehát: 8E+20 * 15 / 16 = 7,5E+20

2016. márc. 22. 10:08
 5/10 anonim ***** válasza:

5)

lásd a 2)-est

2016. márc. 22. 10:10
 6/10 anonim ***** válasza:

5)

ehhez még annyit, hogy 3-féle ß bomlás van.

ß-, ß+ és elektronbefogás (EC).

A fentiek, a ß- bomlásra igazak.

ß+ és EC során a rendszám eggyel csökken, a tömegszám akkor is változatlan marad.

[link]



6)

Ezt ugye nem gondoltad komolyan?

[link]

2016. márc. 22. 10:14
 7/10 anonim ***** válasza:

7) Peridódusos rendszert elő!


Th-232 ==alfa==> Ra-228 ==alfa==> Rn-224 ==ß==> Fr-224 ==ß==> Ra-224


Magyarázatért ismét csak lásd a 2)-t

2016. márc. 22. 13:01
 8/10 anonim ***** válasza:

8)


Ez számold ki magad. Annyi csak, hogy a protonok száma és a tömegszám meg kell egyezzen az egyenlet két oldalán.


9a)


Ez ugyanaz, mint az 1)

A példa alapján mennie kell


9b)

ehhez pedig tanulmányozd ezt az ábrát.

[link]

2016. márc. 22. 13:13
 9/10 anonim ***** válasza:

namégegyszer...



9b)

ehhez pedig tanulmányozd ezt az ábrát.

[link]

2016. márc. 22. 13:14
 10/10 anonim ***** válasza:

hihetetlen, nem vagyok képes a jó képet belinkelni... talán majd most


9b)

ehhez pedig tanulmányozd ezt az ábrát.

[link]

2016. márc. 22. 13:16