Hogy kell deríválni és integrálni? Melyik derivált mit mutat meg és hogyan?

Valaki leírná nekem részletesen, elejétől a végéig?
2016. márc. 20. 16:02
 1/7 anonim ***** válasza:
Ott viszik, ott viszik...
2016. márc. 20. 16:03
 2/7 anonim ***** válasza:
Most egy konkrét feladat megoldására vagy kíváncsi, vagy arra, hogy mire használják?
2016. márc. 20. 16:05
 3/7 anonim ***** válasza:
Van millió és egy oldal a neten, ezt senki nem fogja így neked elmagyarázni.
2016. márc. 20. 16:11
 4/7 anonim ***** válasza:

hát ez túl nagy témakör, hogy erre bármit lehetne írni itt.

De egy jó tanács: először deriválni tanulj meg jól, és csak utána próbálkozz az integrálással. :)

2016. márc. 20. 16:34
 5/7 A kérdező kommentje:
Egy feladat általános alakja erdekelne.. Pl. A derivalas első alakjából mit számolhatunk ki.. Es a másodikból..es ez meddig megy igy. Nem talaltam olyan oldalt ami rendesen elmqgyarazna. Ha adnak egy egyenletet derivalni tudom. Csak abbol a függvény tulajdonságait nem tudom leolvasni. Erre lennék kivancsi.
2016. márc. 20. 20:04
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem tudom hányadikas vagy, de ezt a középiskolás matekkönyv is leírja szerintem sokkal érthetőbben, mint ahogy itt bármelyikünk.


első derivált ahol nulla, ott a függvénynek lokális szélsőértéke (minimum / maximum) LEHET.


De van olyan, hogy nulla a derivált, mégsincs szélsőértéke a fgv-nek, pl. y= x^3 deriváltja az x=0-ban 3x^2 = 0, de a függvénynek nincs szélsőértéke itt.


ahhoz, hogy biztosan van-e szélsőérték, ahhoz vizsgálni kell, hogy a lehetséges szélsőérték-helyen az első derivált előjelet vált-e, és hogy melyik irányba.. stb.

vagy az adott pontban a második deriváltat kell vizsgálni még hozzá.


második derivált ha pozitív : függvény alulról domború (mint a mosolygós smiley, mint az x^2 függvény

második derivált ha negatív: függvény alulról homorú

(szomorú smiley, mint pl. a -x^2 függvény)


na most, ha első derivált = 0 ÉS ott a második derivált pozitív akkor a függvénynek biztosan minimuma van,

ha első derivált nulla, második negatív, akkor pedig maximuma van.


a második deriváltak vizsgálatával két szélsőérték között a függvény alakját lehet közelíteni, tehát hogy alulról nézve domború vagy homorú módon megy.

2016. márc. 20. 20:21
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2016. márc. 20. 21:15