Egy óriás utasszállító repülőgépen 200 sor mindegyikében 7 ülőhely van. Folytatás lent?

A székek soronként 1-től 7-ig ugyanúgy ( pl. repülési irányba állva balról jobbra) vannak számozva. Legalább hány utas esetén lehetünk biztosak abban, hogy van két olyan sor, melyek mindegyikében ül legalább egy utas és amelyek egyformán foglalták el, vagyis amelyikben az azonos számú székeken ül utas? Mi a helyzet akkor, ha csak 100 sor van a gépen?

#matematika #összeszámolási feladat
2016. márc. 19. 21:15
 1/7 anonim ***** válasza:
74%
8 utas...
2016. márc. 19. 21:23
 2/7 A kérdező kommentje:
Én is erre gondoltam, csak ez így túl egyszerűnek hangzik. :/
2016. márc. 19. 21:26
 3/7 anonim ***** válasza:
Nem, ez tényleg ilyen egyszerű ;)
2016. márc. 19. 21:27
 4/7 Mojjo ***** válasza:
73%
Mondjuk, hogy a feladat kitalálója még képen sem látott soha repülőgépet, az is tuti...
2016. márc. 19. 22:32
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem... pont, hogy nem ilyen egyszerű... Egyáltalán nem biztos, hogy a 8 utas úgy ül le, hogy mindegyikük külön sorba...


Ez a kérdés hasonlóan már fel volt téve, majdnem pontosan ugyanígy. A válasz a következő volt: egy hét ülésből álló sorba 2^7-1=127-feleképpen tudnak leülni az utasok (a -1 az üres sor miatt kell). Ha mind a 127-feleképpen megpakolják a sorokat, akkor a tele sort kivéve mindegyik ülésrendhez tartozik egy másik, hogyha azokat egyesítjük, akkor teli sort kapunk, tehát 126/2+1=64 sort tudnánk telerakni az utasokkal, így 7*64=448 utas lenne a repülőn. A 449. utas két módon dönthet; vagy valamelyik sorba ül (ahol még van hely), akkor az a sor biztosan azonos lesz valamelyik másikkal, mivel az összes létező ülésrendet megcsináltuk, így új már nem születhet, vagy egy üres sorba ül, ekkor valamelyik 1-essel azonosan fog ülni. Tehát legalább 449 utas és 127 sor szükséges, hogy ez megvalósuljon. 200 sor esetén ez biztos, 100 sornál nem garantálhatjuk ezt.

2016. márc. 20. 10:09
 6/7 anonim ***** válasza:
Közben rájöttem, hogy ez csak félmegoldás; ha "csak" 100 sor van, értelemszerűen akkor is lesz valamikor, hogy azonos az ülésrend két sorban. Mivel 127 különböző sor lehet, de csak 100 sor, van, ezért a 27, legkevesebb emberből álló sort ki kell vennünk a buliból; 7 egyemberes van, (7 alatt a 2)=21 kétemberes van, nekünk ebből 20-at kell elvennünk, így meglesz a 100 sor, ekkor 7+20*2=47 ember nem lesz benne a buliban, tehát 401 ember esetén lesz biztos, hogy van azonos ülésrend; 400-nál nem biztos, a 401. emberrel válik biztossá.
2016. márc. 21. 23:21
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi a választ!
2016. márc. 26. 16:26