Fizikában segítene valaki?


Van egy vízzel telt vödrünk , amit körbe forgatunk.

Mekkora a kötélerő nagysága, a körpálya alján illetve negyedénél?



2016. márc. 19. 15:18
 1/1 Arp Du ***** válasza:

Ha kívülről (álló rendszerből) nézed a forgást, a kötélerő a körpálya középpontja felé húzza a vödröt. (Ha elszakad a kötél, a vödör kirepül.)

kötélerő nagysága:

K= m*v^2 /l (K=m*l*ω^2 =m*a(cp))


K -kötélerő

m -vödör tömege

v -vödör sebességének nagysága

l -kötél hossza

ω -vödör szögsebességével is számolható

a(cp) -centripetális gyorsulás, ebből számolják az erőt


Ha jól értem

függőleges körpályán forgatják a vödröt,

és a pálya negyede az, ahol a kötél vízszintes helyzetbe kerül.

A kötélerő összetevőiben a tömeg, a hossz állandóak, a sebesség változhat, mert a gravitációs erő lefelé gyorsítja a körpályán a vödröt, felfelé lassítóan hat rá. A nagyobb sebesség miatt a kötélerő is nagyobb.

A vödör a pálya csúcsáról haladva, a negyed elhagyása után a gravitáció egy irányú lefelé a sebességével, az alján talán nagyobb sebességet ér el és emiatt a kötélerő is nagyobb.

2016. márc. 19. 23:41