Sürgős! I. Szent István?

Figyelt kérdés
Valaki tudna segíteni esszét kellene írnom de elakadtam .I Szent Istvánról kellene írnom egy esszét az általa létrehozzot államszervezetről .És ki kell térni a közigazgatásra és a királyi hatalom intézményeire .
2016. márc. 19. 08:03
 1/6 Arp Du ***** válasza:

[link]

Törvényei és előtte lévő bekezdés Egyházpolitikája

2016. márc. 19. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Arp Du ***** válasza:
Leírás kellene a témáról? Vagy az esszé formája és megfogalmazása az elakadás?
2016. márc. 19. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Királyi vármegyeszervezet:

A nemzetségfők egykori központjába saját emberét, az ispánt állította (szolgálatába állította a kezében lévő terület fele népességét (várnép) A várnép látta el a vármegye területén élő katonaságot. A lakosság másik fele az udvarnokokból állt. Az ő feladatuk volt a vármegyénkénti két-három királyi, hercegi udvarház ellátása (az udvarnokok élén voltak az udvarispánok-udvarnagyok (ők igazgatták az udavrházakat). Az udvarispánokat a királyi főhivatalnokok ellenőrizték

2016. márc. 19. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
István a (pogány) szokásjoggal szemben törvényeket is hozott (Két törvénykönyve volt)- A vármegyékben az ispán feladatai közé tartozott az igazságszolgáltatás is
2016. márc. 19. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Arp Du ***** válasza:

A nemzetségi-vérségi alapon működő berendezkedés megszüntetése után területi alapú közigazgatási egységek: a vármegyék. Ezeket először az ország középső területén szervezték, később a peremterületeken is. Központjaik a fontosabb királyi várak lettek. A vármegye területe magába foglalta a királyi, egyházi és földesúri birtokokat. A vármegyének nem volt külön apparátusa, működését a királyi birtokok szervezete (várispánságok: várak és a várakhoz tartozó birtokok) biztosította. A királyi várak élén ispánok álltak, a vármegye élén megyésispán állt (a megye központi várának ispánja). Az ispánok bíráskodtak, kezelték a királyi jövedelmeket, és katonai vezetők voltak.

A királyi tanács a király munkáját segítő legfőbb hatalmi testület, az ispánok (ha a király közelében tartózkodtak) és főpapok vettek részt benne. A nádorispán a király udvari ispánja (a legmagasabb világi méltóság).

A királyi hadsereg alapját a királyi várak fegyveresei jelentették az ispánjuk vezetésével. Rajtuk kívül éltek a vármegyékben szabad birtokosok akik nem az ispánnak, hanem a királynak voltak alárendelve.

2016. márc. 19. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Arp Du ***** válasza:
A királyi várak a hozzájuk tartozó királyi birtokokkal alkották a várispánságokat. Élükön az ispánok álltak. Az ispán parancsolta a szolgaállapotú várnépeknek és a katonáskodó várjobbágyoknak. A várnépek ellátták a várat, katonai feladatokat is végeztek, a várjobbágyok: a várnépek tisztjei. A várispánságok látták el a királyi udvartartást is: a király időnként felkereste a várakat, kíséretével, ott a birtok terményeiből élt.
2016. márc. 19. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!