Matekpélda: Ezt kiszámolná nekem valaki? (lent)


Tehát, öt éve követem figyelemmel a futball bajnokok ligáját, és egyszerűen már érdekel az a kérdés, hogy mennyi arra az esély, hogy a Barcelona, meg a Real Madrid soha nem kerül össze. A feladvány így szól:


Mennyi arra az esély, hogy ÖTSZÖR egymás után, NYOLC csapat közti párosításnál nem kerül össze a Real és a Barca, utána pedig HÁROMSZOR egymás után, NÉGY csapat közti párosításnál sem találkoznak.

Ez valami halmozódó százalékszámítás lehet, vagy olyasmi, csak én nem értek hozzá. De érdekelne a kiszámolás módszere is.



2016. márc. 18. 14:45
 1/5 anonim ***** válasza:

A Real ugye 7 féle ellenfelet kaphatott, ebből 1 a Barca.

6/7 eséllyel nem a Barcát kapja.

5* egymás után sem: (6/7)^5 = 0.46266 = 46%

azaz, szinte fifty-fifty, hogy egyszer sem a Barcát kapja.

Stb., folytasd így tovább.

2016. márc. 18. 15:25
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

Akkor ezek szerint (2/3)^3 hogy az elődöntőbe se kerülnek össze, aminek a valószínűsége 0.29629629629, kb 30%

Most már csak a két százalékot kéne összefűzni. Nem tudom, jól kalkulálok e, de a 30%-nak kell vennem a 46%-át, ami 13,8%

Vagy ezt nem így kell?

2016. márc. 18. 15:48
 3/5 anonim ***** válasza:
De, teljesen jól gondolod. Össze kell szorozni a két esélyt, tehát 0.46266*0.296, és kijön a Te végeredményed.
2016. márc. 18. 17:40
 4/5 anonim ***** válasza:
Feltéve ha továbbjut mindkettő! (amúgy szerintem továbbjut, de így korrekt)
2016. márc. 18. 17:51
 5/5 anonim válasza:
53%

Hali. ELSŐ LÉPÉSBEN: 8 csapat (8 alatt a 2)=28 féle párosításban léphet pályára, ebből amikor R és B (real,barca) együtt van: [(8-2) alatt a 2)=15 (féleképpen). Így p(hogy R és B együtt a párosításban)=15/20.

Tehát ezen esemény komplementere az az esemény,hogy R és B nem kerülnek össze a párosításban. Ez pedik [1-(15/28)]=13/28-ad. Sőt, hogy ez egymás után ötször megtörténik (13/28)^5-en.

2. LÉPÉSBEN: "rá tesz egy lapáttal", hogy kettes párosításban a 4 csapatból sem kerülnek egymás mellé (párba).

Vagyis (és még): 4 csapat összesen (4 alatt a 2)=6 féle párosítás. Ebből R és B együtt van => (2 alatt a kettő)=1 féleképpen (vagyis ahányféleképpen hozzájuk képest párbatudjuk állítani a másik 2 csapatot).

Tehát p(hogy R és B együtt lesz párosításban)=1/6-od, ezen valószínűség komplementere=P( R és B nincs együtt a párosításban)=[1-(1/6)]=5/6-od.

Ráadásul ez egymásután háromszor megtörténik, vagyis (5/6)^3-on.

Összegezve: első rész ÉS második rész bekövetkezik===>> P=(13/28)^5-en*(5/6)^3-on ami ~ 0,01248 KB.: ~ 1,25%.

2016. ápr. 5. 22:09