Mekkora a szárszöge annak az egyenlő szárú háromszögnek, amelynek a beírt körének területe egyenlő a háromszög területének felével?

Jó lenne egy zárt megoldás, ha létezik.

2016. márc. 14. 22:45
 1/9 bongolo ***** válasza:

A beírt kör sugarára igaz ez:

r·(a+b+b) = T

ahol a háromszög alapja a, szára b, területe T. (Ez ugye tiszta?)

Ilyen kör kell:

r²π = T/2

Ezekből:

T² / (a+2b)² = T·π/2

(1) T = (a+2b)²·π/2


A háromszög területe:

(2) T = b²·sin(α) / 2


Fejezzük ki az a oldalt is b-vel:

sin(α/2) = (a/2) / b

a = 2b·sin(α/2)


Ezt behelyettesítve (1)-be:

T = (2b·sin(α/2) + 2b)²·π/2

T = 2b²·(sin(α/2) + 1)²·π


Ezt (2)-vel összevetve:

b²·sin(α) / 2 = 2b²·(sin(α/2) + 1)²·π

sin(α) = 4π·(sin(α/2) + 1)²


Nem tudom, hogy ennek van-e valamilyen normális levezetése. A Wolfram szerint van gyöke, de 360°-nál nagyobb, ami már bőven fuccs:

[link]

2016. márc. 15. 00:39
 2/9 A kérdező kommentje:

Nem gondoltam, hogy ilyen későn még van itt valaki rajtam kívül, de örülök a válaszodnak. :-)

Én is hasonlóképp indultam el, de nem jutottam értelmes eredményre, pedig szerintem van megoldás!


DeeDee

*******

2016. márc. 15. 01:28
 3/9 anonim ***** válasza:

Én úgy számolnék, hogy legyen az alapokon fekvő szögek nagysága 2ß, az alap a, a szárak b, ekkor behúzva a szögfelezőket, egy derékszögű háromszöget kapunk, ahol az egyik csúcs a beírt kör középpontja, egyik befogója a kör sugara, ekkor felírhatjuk, hogy tg(ß)=r/(a/2), vagyis a*tg(ß)/2=r, ez a kör sugarának nagysága (cm-ben). Ez alapján a beírt kör területe


r^2*π = a^2 * tg(ß)^2 * π/4


A háromszög területe a*b*sin(ß)/2, ennek a fele a kör területe, vagyis


a^2 * tg(ß)^2 * π/4 = a * b * sin(ß)/4, ebből


a * tg(ß)^2 * π* sin(ß) = b * sin(2ß)


Mivel sem a, sem b nem akar kiesni, kifejezzük az egyiket a másikból, mondjuk koszinusztétellel:


b^2=a^2+b^2-2*a*b*cos(2ß)


-a^2=-2*a*b*cos(2ß)


a/(2*cos(2ß))=b, így


a * tg(ß)^2 * π * sin(ß) = a/(2*cos(2ß)) * sin(2ß), erre azt kapjuk, hogy


tg(ß)^2 * π * sin(ß) = tg(2ß)^2/2


GeoGebrával ábrázoltam a függvényeket, és értelmes megoldásnak az x=~0,94152 jött ki, ez fokban ß=~54°. Ezzel csak az a probléma, hogy akkor az alapon fekvő szögek 2ß=108°-osak, ezek összege 216°, ami már több 180°-nál.


Persze, triviális megoldás a ß=0°, ekkor elfajult háromszöget kapunk, melynek területe 0, a beírt körének területe 0, 0/2=0, ez megoldás, igaz, nem valós háromszögre jön ki ez az eredmény, ebben az esetben a szárszög nagysága 180°.


Azért nézzétek át, lehet hogy elszámoltam valamit.

2016. márc. 15. 10:58
 4/9 anonim ***** válasza:

Két megoldása biztosan van:

[link]

2016. márc. 15. 11:19
 5/9 anonim ***** válasza:

Több helyen is elírtam... Most szépen leírtam egy papírra, és látom, hogy mit néztem el (ebbe az egysoros leírásba teljesen belekavarodtam...) Szóval:


T(háromszög)/2=T(kör), vagyis


a*b*sin(2ß)/4=a^2*tg(ß)^2*π/4


b*sin(2ß)=a*tg(ß)^2*π


koszinusztételből b=a/(2cos(2ß)), így


sin(2ß)*a/(2cos(2ß))=a*tg(ß)^2*π, ebből


tg(2ß)/2=tg(ß)^2*π


GeoGebrával ábrázoltam a két oldat függvényként, arról 3 közelített megoldást tudtam leolvasni, ami 2ß-ra 90°-nál kisebb megoldást ad:


x(1)=0, erre ß(1)=0° (ez a triviális megoldás, amit előbb írtam)

x(2)=~0,35287, erre ß(2)=~20,218°, így 2*ß(2)=40,436°

x(3)=~0,65219, erre ß(3)=~37,368°, így 2*ß(3)=74,736°


Ezekre

Ł(1)=180°

Ł(2)=99,128°

Ł(3)=30,528° szárszögeket kapunk, ez közel annyi, mint amit az ábrázolt megoldáson láthatunk.


(A WolframAlpha még közelítő megoldást sem tudott adni a tg(2ß)/2=tg(ß)^2*π egyenletre, így gyanítom, hogy zárt alakú megoldása nincs, vagy ha van, az nagyon-nagyon bonyolult.)

2016. márc. 15. 12:47
 6/9 A kérdező kommentje:

Először is mindenkinek köszönöm a válaszokat, tanulságos volt látni, hogy nem volt két egyforma megoldás.

Egyébként egy korábban itt talált, egyenlő szárú háromszöges példát adta az ötletet ehhez a feladathoz.

Remélem jó és hasznos agytorna volt. :-)


Nem tudom, lesz-e még új megoldás, mindenesetre leírom, hogy több teleírt oldal után mire jutottam.

A jelölések

s - a háromszög fél kerülete

r - a beírt kör sugara

a - a háromszög alapja

b - a háromszög szára

α - a szárszög fele


Mivel beírt kör és háromszög területe szerepel a feladatban, adódott a feladat következő megfogalmazása:

r*s/2 = r²π

egyszerűsítés után marad

s = 2rπ

ahol

======

Ezt az egyszerű egyenletet kell megoldani, ekkor még bizakodtam, hogy hamar kész leszek. Nem így lett...


A két ismeretlen

s = b + a/2

r = (b - a/2)*tgα

és

b = a/(2sinα)


Behelyettesítés után a következő formula adódott

1 + sinα = 2π*tgα(1 - sinα)

ill.

(1 + sinα)/[tgα(1 - sinα)] = 2π

Akárhogy is próbáltam, nem sikerült egy zárt megoldást kihozni, mert mindig egy harmadfokú egyenlet jött ki.

Itt tartottam, amikor feltettem a GYK-ra a kérdést, remélvén, hogy valakinek lesz jobb ötlete.


Bongolo válasza után felrajzoltam egy r = 1 beírt sugarú és 5 cm magasságú háromszöget, ránézésre ez megfelelt a feladatnak. Kiszámoltam az oldalakat és nagyon közel járt az eredmény a feladat feltételéhez! Tehát van megoldás!

Ez adott egy új ötletet: a méreteket a sugárral kifejezni.

T/2 = r²π

T = 2r²π


A háromszög területe

T = a*m/2

de

a = 2m*tgα

így

T = m²*tgα

A magasság a sugárral

m = r + r/sinα

m = r(1 + 1/sinα)

ezzel

T = r²(1 + 1/sinα)²*tgα

Mivel

T = 2r²π

r²(1 + 1/sinα)²*tgα = 2r²π

Egyszerűsítés után lesz

(1 + 1/sinα)²*tgα = 2π

==================

Végül is ezt a képletet ütöttem be a WolframAlphába, ami a következő eredményeket adta:


x ≈ 2(3.1416n + 0.133211), n € Z

x ≈ 2(3.1416n + 0.43256), n € Z

A harmadik megoldás nem felel meg a feladatnak.


n = 0 esetén a két érvényes gyök

x ≈ 2*0.133211 = 0,266421 [rad]

x ≈ 2*0.43256 = 0,865124 [rad]

vagyis

α1 = 0,266421 [rad]

α1 = 15,264798873654905010317441203729°


α2 = 0,865124 [rad]

α2 = 49,567953955475829766219126885398°


Hajnal 4-kor megnyugodva feküdtem le. :-)


Az eredmények megegyeznek Száldobágyi mester kitűnő ábrákkal körített megoldásaival.


Van még néhány hasonló feladatom, addig is akinek van kedve, próbálja meg egyenlő szárú helyett derékszögű háromszöggel megoldani ezt a problémát. Sok sikert!


DeeDee

***********

2016. márc. 15. 17:44
 7/9 bongolo ***** válasza:

Én többször is elrontottam a levezetést... kapásból az eleje már rossz, hiszen r·(a+b+b) = 2T

Most már csak a rend kedvéért: jól végigszámolva ez jön ki:

π·sin α = (sin(α/2)+1)²

A Wolfram ezt meg tudja oldani, a két lehetséges szárszög pont SzZs megoldásai. Viszont nincs értelmes zárt alak rájuk.


Aztán megcsináltam máshogy is: a háromszög magassága legyen 1, a szárszög fele pedig x. Ekkor:

A háromszög területének fele: (tg x)/2

A beírt kör sugara: tg x · tg((90°-x)/2)

Így az egyenlet:

2π·tg x·tg²((90°-x)/2) = 1

Ez csúnyábbnak tűnik, mint az előző. A Wolfram megoldása most is ugyanaz, ráadásul ad rá "valamilyen" zárt alakot is:

[link]

A Solutions-nél az Exact forms-ra kell klikkelni a zárt alakhoz, ez lesz:


x = 4(arc tg(root of x^6+(8pi-6)x^5+(16pi+9)x^4-(16pi-4)x^3-(16pi+9)x^2+(8pi-6)x-1)+n·pi)


Hogy ez hogyan jön ki, azt nem tudom. Van ott Step-by-step solution gomb, de nincs előfizetésem a Wolfram-nál...


Megnéztem DeeDee megoldását is a Wolfram-ban, ott is van Exact forms, de az sem nagyon értelmes; hasonlít az én első megoldásomhoz.

2016. márc. 16. 00:00
 8/9 bongolo ***** válasza:

Ennyiféle egyenlőszárú megoldás után már bővelkedhetünk az ötletekben :)


Mondjuk legyen a=1, b=tg β, c=1/cos β

2T = tg β

másrészt

2T = r·(a+b+c) = r·(sin β + cos β + 1)/cos β

ezért

r = sin β / (sin β + cos β + 1)


r²π = T/2 → 4π· sin² β / (sin β + cos β + 1)² = tg β

átszorzások és egyszerűsítések után:

4π sinβ cosβ = (sinβ + cosβ + 1)²

érdemesnek tűnik kifejteni a négyzetet:

4π sinβ cosβ = sin²β + cos²β + 1 + 2sinβcosβ + 2sinβ + 2cosβ

2π sinβ cosβ = 1 + sinβcosβ + sinβ + cosβ

(2π-1) sinβ cosβ = 1 + sinβ + cosβ


A Wolfram szerint ennek 2 nem-triviális megoldása van.

[link]

Ráadásul ezeknek a megoldásoknak olyan egyszerű az exact alakjuk (2π·x² - (2π-1)x + 1 = 0 gyöke, ahol x = tg β/2), hogy biztos lehet ezt még értelmesebben is átalakítani, de nekem most nincs időm gondolkodni rajta...

2016. márc. 16. 11:08
 9/9 bongolo ***** válasza:
Ja, elfelejtettem írni, hogy ez derékszögű háromszöggel ment, de remélem, rájöttetek.
2016. márc. 16. 11:16