Feladat: Oldjuk meg az egyenletet a racionális számok halmazán:


1 + | x | = 1/2



2016. márc. 6. 20:50
1 2
 11/12 Pelenkásfiú ***** válasza:

-- Megoldás --

2 - |x| = 1,5


Ha x >= 0

2 - x = 1,5

2 = 1,5 + x

x = 0,5


Ha x < 0

2 - (-x) = 1,5

2 + x = 1,5

x = -0,5


Ha x kisebb, mint 0, akkor azért kell az x ellentettjével számolni, mert az abszolútérték is pont ezt csinálja (negatív számból pozitívat).

Pozitív szám abszolútértéke pedig önmaga, ezért ott számolhatod sima x-el.


----


Az első feladatnál pedig azért nincs megoldás, mert ha felírod, hogy x > 0 esetén:

1 + x = 0,5

x = -0,5

Akkor nem igaz, hogy x nagyobb, mint 0, tehát ez nem megoldás.


x < 0 esetén pedig:

1 - x = 0,5

x = 0,5

0,5 nem kisebb, mint 0, tehát ez sem megoldás..

2016. márc. 6. 22:57
 12/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :D
2016. márc. 6. 23:57
1 2