Feladat: Oldjuk meg az egyenletet a racionális számok halmazán:
1 + | x | = 1/2
2016. márc. 6. 20:50
11/12 Pelenkásfiú válasza:
-- Megoldás --
2 - |x| = 1,5
Ha x >= 0
2 - x = 1,5
2 = 1,5 + x
x = 0,5
Ha x < 0
2 - (-x) = 1,5
2 + x = 1,5
x = -0,5
Ha x kisebb, mint 0, akkor azért kell az x ellentettjével számolni, mert az abszolútérték is pont ezt csinálja (negatív számból pozitívat).
Pozitív szám abszolútértéke pedig önmaga, ezért ott számolhatod sima x-el.
----
Az első feladatnál pedig azért nincs megoldás, mert ha felírod, hogy x > 0 esetén:
1 + x = 0,5
x = -0,5
Akkor nem igaz, hogy x nagyobb, mint 0, tehát ez nem megoldás.
x < 0 esetén pedig:
1 - x = 0,5
x = 0,5
0,5 nem kisebb, mint 0, tehát ez sem megoldás..
12/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :D
2016. márc. 6. 23:57