Osszetett fuggvenynel hogyan dontjuk el melyik a belso es melyik a kulso fuggveny?

Derivalas

2016. márc. 2. 22:12
 1/8 anonim ***** válasza:

Példa: f(g(x)), itt f a külső, g a belső függvény.

[link]

2016. márc. 2. 22:16
 2/8 A kérdező kommentje:
Es a kulso vagy belsot derivaljuk eloszor?
2016. márc. 2. 22:22
 3/8 anonim ***** válasza:

láncszabály szerint a külsőt deriváljuk a belső szerint és a belsőt x szerint


df(g(x))= (df/dg)·(dg/dx)

2016. márc. 2. 22:28
 4/8 A kérdező kommentje:

Koszonom!

Ezt bemutatnad nekem egy konkret peldaval is ba megkerhetlek?

Ha lehet egy olyannal ahol a hatvanykitevoben szerepel valami es egy olyannal ahol nem.

2016. márc. 2. 22:32
 5/8 anonim ***** válasza:
sin(x^2) -> 2x*cos(x^2)
2016. márc. 2. 22:49
 6/8 anonim ***** válasza:

Onnan tudjuk, hogy melyik a belső és melyik a külső függvény, hogy ha x helyére beírunk egy számot, és a kifejezés értékét ki akarjuk számolni, akkor hogyan számolunk; amelyik lépést elsőnek végezzük el, az a belső függvény, amelyiket másodiknak (utoljára), az a külső függvény. Például a sin(2x) esetén ha beírjuk x helyére az 5-öt, akkor először a 2*5-öt számoljuk ki, aztán a szorzat szinuszát, tehát a 2x a belső, a sin() a külső függvény. A láncszabály szerint tehát ennek a deriváltja cos(2x)*(2x)'=cos(2x)*2.


Ha több függvény van egymásba ágyazva, akkor többször kell használni a szabályt, például:


sin(cos(ln(x)))=cos(cos(ln(x)))*cos(ln(x))'=cos(cos(ln(x)))*(-sin(ln(x)))*ln(x)'=cos(cos(ln(x)))*(-sin(ln(x)))*1/x


Érdemes olyan függvényeken gyakorolni a láncszabályt, amelyek könnyedén átalakíthatóak összetett függvénnyé, és tudjuk a deriváltjukat, például x^6 deriváltja 6*x^5, de a függvény átalakítható (x^3)^2 alakra, ennek a deriváltja 2*x^3*(x^3)'=2*x^3*3*x^2=6*x^5.

2016. márc. 3. 00:30
 7/8 anonim ***** válasza:

Nagyon egyszerű, ami az argumentumban van, mindig azaz a belső fv. azaz pl. F(x)=f(g(x)) esetén g a belső, f a külső. A sorrend teljesen mindegy, lényeg hogy össze kell szorozni egymással a kettőt, tehát totál hülyeség az, ha valaki azt mondja h. először a belsőt, aztán a külsőt, vagy fordítva. Teljesen mindegy! (Többszörösen összetett fv.-eknél szintén...)

Úgyhogy ne írjon senki itt ilyen baromságokat, h. sorrendfüggő, mert mint jól tudjuk, a szorzás kommútatív, C-beli számok esetén, de ez kb. óvodai anyag...

2016. márc. 3. 11:43
 8/8 anonim ***** válasza:
Ajánlom a mateking.hu oldalt, ott szépen le vannak vezetve az ilyen feladatok.
2016. márc. 3. 14:12