A pékségbe kétféle minőségű lisztet szállítottak, összesen 81 kg-ot. Az 1. minőségű liszt 5/9-ed része egyenlő a 2. minőségű liszt 52/36-od részével. Hány kg liszt volt mindegyik minőségből?
2016. febr. 25. 19:49
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem olyan bonyolult :-)


A lisztfajták mennyiségére érdemes betűjelölést bevezetni, hogy könnyebb legyen kezelni őket.


Legyen az 1. minőségű liszt tömege n kg, a 2. minőségű liszt tömege l kg.


Mit mond a feladat? Egyrészt, hogy a két liszt összesen 81 kg-ot tesz ki. Ezt felírhatjuk röviden így:


n kg + l kg = 81 kg


Másrészt azt is mondja, hogy az 1. minőségű liszt 5/9-ed része ugyanannyi, mint a 2. minőségű liszt 52/36-od része. Ezt úgy kell elképzelni, hogy van egy mérlegem. Az 1. minőségű lisztet 9 egyenlő részre osztom és ebből 5 részt a mérleg egyik serpenyőjébe teszek. A 2. minőségű lisztet pedig 36 részre osztom, és 52 ilyen részt teszek a másik serpenyőbe (képzeletben, hiszen a valóságban csak 36 részem van, vagy a szomszéd pékségből kérek kölcsön még némi lisztet, hogy a mérést elvégezhessem), akkor a mérleg egyensúlyban lenne. Ezt az egyensúlyt felírhatjuk szintén egy egyenlettel:


(n kg)/9*5 = (l kg)/36*52


Innentől pedig már csak egyenletrendezés (nem tudom, ahhoz kell-e segítség). Számolhatsz úgy is, hogy viszed magaddal a kg mértékegységet, meg úgy is, hogy az elején elhagyod az összes helyről. Előbbibe könnyebb belezavarodni, de néha segít kiszúrni egy hibát (ha az jön ki, hogy egy kg-os mennyiséget kell egy sima számmal összeadni, akkor valahol hiba történt).

2016. febr. 25. 20:11
 2/3 A kérdező kommentje:
ezt értettem, de az egyenletrendszer nem jutott eszembe, innentől már oké, köszi :)
2016. febr. 25. 20:16
 3/3 anonim ***** válasza:

1es liszt x kg, 2es liszt 81-x kg


x*5/9=(81-x)*52/36


Ezt az egyenletet megoldva. 1es liszt 58,5kg és a másik 22,5kg.

2016. febr. 25. 20:52