Mennyi az x és az y értéke? (1) logˇ8x+logˇ4y^2=5 (2) logˇ8y+logˇ4x^2 (a 8 és a 4 a logaritmus alapja)

Le tudjátok írni nekem a megoldásmenetet?

2016. febr. 25. 18:44
 1/4 anonim ***** válasza:

A második egyenletnek lemaradt a jobb oldala...


'Áttérés más alapú logaritmusra' képletét vettétek már?

2016. febr. 25. 19:05
 2/4 A kérdező kommentje:
Igen vettük. 2. egyenlet jobb oldala: =7
2016. febr. 25. 19:25
 3/4 anonim ***** válasza:

Akkor átírod a tagokat azonos alapra, mondjuk 4-re:


1: log(4)[x]/log(4)[8]+log(4)[y^2]=5

2: log(4)[y]/log(4)[8]+log(4)[x^2]=7


Foglalkozzunk az 1. egyenlettel. Számoljuk ki log(4)[8]értékét; tegyük fel, hogy ennek az értéke c, ekkor


log(4)[8]=c, átírjuk c-t 8-as alapú logaritmussá


log(4)[8]=log(4)[4^c], most eltűnik a log


8=4^c, átírjuk mindkét oldalt 2 hatványára


2^3=(2^2)^c, vagyis


2^3=2^(2*c)


Az exponenciális blablabla...


3=2*c, vagyis 3/2=c; c vel jelöltük log(4)[8] értékét, ezért log(4)[8]=3/2. Így az egyenlet:


log(4)[x]/(3/2)+log(4)[y^2]=5, szorzunk 3/2-del


log(4)[x]+(3/2)*log(4)[y^2]=7,5, használjuk a logaritmus azonosságát


log(4)[x]+log(4)[(y^2)^(3/2)]=7,5, majd a hatványozás azonosságát


log(4)[x]+log(4)[y^(2*3/2)]=7,5, tehát


log(4)[x]+log(4)[y^3]=7,5


Mivel x;y pozitív, ezért nem kell az y^3-hoz ||-jel, egyébként kellene. Most, hogy idáig eljutottunk, egy újabb logaritmusazonosság alapján


log(4)[x/y^3]=7,5, vagyis


x/y^3=4^7,5=2^(2*7,5)=2^15=32.768, erre


x=y^3*32.768.


Ezt beírod x helyére a 2. egyenletben, azt megoldod y-ra, aztán megkapod y-et is (ha van), és kész az egyenletrendszer.


A WolframAlpha egy szempillantás alatt kiadja a megoldást:


[link]


x=512, y=4, ha nem ez jön ki, akkor valami hiba van.

2016. febr. 25. 20:43
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2016. febr. 26. 21:51