Teljes indukcióval, hogy lehet bebizonyítani, hogy 133 osztója a [11^ (n+1) ]+[12^ (2n-1) ] -nek; ahol n eleme az egész számok halmazának?


2016. febr. 17. 18:39
 1/3 A kérdező kommentje:
Levezetnétek? :)
2016. febr. 17. 18:40
 2/3 anonim ***** válasza:

Valami ilyesmi:


[link]

2016. febr. 17. 20:40
 3/3 Fibonacci ***** válasza:

a[n] = 11^(n+1) + 12^(2n-1)

a[n+1]= 11^(n+2) + 12^(2n+1)


a[n+1]-11·a[n] =

= 12^(2n+1)-11·12^(2n-1) =

= (12²-11)·12^(2n-1) =

= 133·12^(2n-1)


1.lépés

a[1] = 11² + 12 = 133 igaz


2.lépés

a[n+1] = 11·a[n] + 133·12^(2n-1)

tehát a 133-mal osztható a[n]-hez hozzáadva 133 valamilyen többszörösét

ismét 133-mal osztható számot kapunk.

2016. febr. 17. 20:58