Modern fizika?! Levezetés kellene?


A Rutherford-modell szerint a hidrogénatom körül keringő elektron tetszőlegesen közel kerülhet az atommaghoz. a) Mekkora sugarú pályán kering az elektron, amikor kerületi sebessége a fénysebesség harmadával egyenlő? (A számításnál a tömegnövekedéstől tekintsünk el! )(2,53*10^-14)

b) Hány százalékos a figyelmen kívül hagyott tömegnövekedés?(6%)



2016. febr. 11. 21:12
 1/3 anonim ***** válasza:

Úgy emlékszem, a Holics-féle fizikakönyvben megvannak ezek a levezetesek.

Ha abban mégsem, akkor Simonyi Károly: Elektronfizikában biztosan. Én már nagyon rég tanultam ezt, szerintem holnap fuss be a könyvtárba, nézz utána.

2016. febr. 11. 21:29
 2/3 anonim ***** válasza:
79%

Szia!


ve=c/3 kb. 100 000 km/s azaz kb. 10^8 m/s


k=8.988·10^9 Nm2C-2

Qp=1.602176565 ·10^−19 C

Qe=-1.602176565 ·10^−19 C

me0(elektron nyugalmi tömege)=9.109 382 15·10^−31 kg


A proton tömege majdnem 2000 szerese az elektronnak, azért azt vegyük nyugvónak.


F=k*(Qe*Qp)/r^2


Ha körpálya akkor:

acp=ve^2/r

Facp=me*acp


A két erőnek azonosnak kell lennie ebben az esetben ezért:


k*(Qe*Qp)/r^2=me*ve^2/r


Ebből csak a keresett r az ismeretlen. Számold ki.


b,


Ide elég egy link, abban ott van a képlet:


[link]

2016. febr. 12. 08:55
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Mindig gondolj arra, hogy ha körpályán mozog valami, annak mi a dinamikai feltétele? Az, hoy az eredő erő F = mv^2/r alakú legyen (centripetális erő). Aztán, milyen erők hatnak rá? Itt a Coulomb erő mellett a gravitációs erő elhanyagolható. Tehát ez biztosìtja a centripetális erőt. Ezért írható fel, hogy Fe = Fcp = Fc. Azaz mv^2/r = kqq/r^2.
2016. febr. 12. 09:33