Szabályos kúp: A=400, ra=5, mennyi a beírható gömb sugara?


2016. febr. 11. 19:25
 1/8 anonim ***** válasza:

Felrajzolod a metszetet. Egyszerű derékszögű háromszögekkel számolsz.

Hol akadtál el?

Kérdés?

2016. febr. 11. 19:42
 2/8 A kérdező kommentje:
hogy kell elkezdeni?
2016. febr. 11. 20:21
 3/8 anonim ***** válasza:

Felrajzolod a kup metszetet, szimmetriatengelyen atmenő sikkal metszunk.

A metszet egy egyenloszaru haromszog.


Amit tudunk:


1. A gomb kozeppontja rajta lesz a kup szimmetriatengelyen, azaz az egyenloszaru haromszog szimmetriatengelyen.


2. A gomb kozeppontjatol a palastig (a szarig) rajzolt szakasz hossza megegyezik a gomb kozeppontja es a kup feneklapja kozotti tavolsaggal, megpedig ez lesz a sugar.

2016. febr. 11. 21:13
 4/8 A kérdező kommentje:
és hogy kell kiszámolni?
2016. febr. 11. 21:15
 5/8 anonim ***** válasza:
Tessek felrajzolni, amit leirtam. "A"-val nem tudom mit jeloltel, de a lenyeg az, hogy valahogy megkapd az egyenloszaru haromszog szoget, mert abbol mar ki lehet szamitani a keresett sugarat, pl. koszinusz-tetel segitsegevel.
2016. febr. 11. 21:26
 6/8 A kérdező kommentje:
A=felszín, valaki konkrét számolást tudna írni?
2016. febr. 11. 21:29
 7/8 anonim ***** válasza:

Ertem, igy viszont egy picit bonyolultabb lesz. Ketfele szoggel kell szamolni. Az egyik a kiteritett palast szoge (legyen mondjuk alpha), a masik pedig a kupszog (mondjuk beta).


A palast terulet nyilvan Ap=Rp^2*alfa, ahol Rp megegyezik az alkoto hosszaval (egyenloszaru haromszog szara).


Utana fel kell irni, hogy a kup feneklapjanak kerulete megegyezik eppen a palast keruletevel, azaz:


Rp*alfa=2*ra*pi.


Tovabba elemi geomatriabol tudjuk, hogy:


sin(beta)=ra/(2*rp).


(ra az alapkor sugara).


Na ezekbol kijon egy egyenletrendszer, es abbol lehet kiszamitani a beirhato gomb sugarat.


Ha nem erkezik mas valasz, vagy ennek alapjan sem megy, akkor holnap meg ranezek.

2016. febr. 11. 21:41
 8/8 anonim ***** válasza:

Egy szép feladat elegáns megoldása:


r = R*gyök[1 - (2A/F)]


ahol

r - a beírható gömb sugara

R - a kúp alapkörének sugara

A - az alapkör területe (R²π)

F - a kúp felszíne


DeeDee

**********

2016. febr. 12. 20:57