10 kg tömegű, fonálon függő homokzsákba, vízszintesen 10 g tömegű puskagolyót lőnek bele?


A zsák 0,6 m/s nagyságú kezdősebességgel lendül ki. Mekkora volt a lövedék sebessége?


Valaki tudna segíteni?



2016. febr. 4. 21:45
 1/3 bongolo ***** válasza:
73%

A puskagolyó és a zsák összetapad, tehát ez nem rugalmas, hanem rugalmatlan ütközés. Ilyenkor az energiamegmaradás nem teljesül (az energia egy részéből hő lesz), az impulzusmegmaradás (lendületmegmaradás) viszont igen.


m₁·v₁ = m₂·v₂


Ebbe helyettesíts be.

2016. febr. 4. 22:07
 2/3 Minekvan ***** válasza:

A lövedék nyilván a zsákban marad, tehát rugalmatlan az ütközés.Ekkor a két test tömege összeadódik és egy magváltózott (v) sebességgel mozdulnak el együtt.


m1*v1+m2*v2 = (m1+m2)*v

mivel a zsák sebessége v1=0 az egyenlet így alakul:


v2=(m1+m2)*v/m2 = (10+0,01)*0,6/0,01 = 600,6m/s


válasz: A golyó sebessége 600,6m/s.

2016. febr. 5. 09:03
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi :)
2016. febr. 5. 18:53