Fizika 9. oszályos kérdésekekre szeretnék gyors választ kapni. (? )


Először is Dinamika 4. törvényének kéne a legjobb megfogalmazása mert nem vagyok benne biztos mi is az. Másodszor pedig a következő számolási feladatot nem tudom megoldani: (magyarázattal kéne :D )

m=200kg rakomány

M=2500kg tömegű kisteherautó

a plató és a rakomány közötti súrlódási együttható mértéke 0,3. Kérdés: a kisteherautó motorja ekkora maximális húzóerőt fejthet ki a gépkocsira, hogy ne csússzon meg a rakomány.


Előre is köszi a válaszokat!



2016. febr. 2. 18:40
 1/4 A kérdező kommentje:
bocsi elírtam az mekkora lenne nem ekkore
2016. febr. 2. 18:41
 2/4 anonim ***** válasza:

A második dolog:

A T tapadási erőre

T ≤ μ*m*g.

Ha az autó gyorsulása a, és a rakomány vele gyorsul, akkor a rakományra az autón keresztül a motor

m*a = T

erőt fejt ki. A motornak, hogy az autót és a rakományt is gyorsítsa

F = (M + m)*a

erőt kell kifejtenie. Ezekből

T = m*a = m*F/(M + m) ≤ μ*m*g,

F ≤ μ*g*(M + m),

tehát

Fmax = μ*g*(M + m).



Az első dologhoz meg valami kulcsszót mondhatnál, mert a Maxwell-törvényeket sem tudom sorszám szerint (olyat tudok, hogy Faraday-féle 'indukciós' törvény vagy Ampere-féle 'gerjesztési' törvény). A dinamika 4. az valami szuperpozíció elve?

2016. febr. 2. 19:15
 3/4 anonim ***** válasza:

A dinamika 4. törvénye a szuperpozíció-elve, ami azt jelenti, hogy az erők hatásaikat egymástól függetlenül fejtik ki, az eredő erő pedig az egyes erők összege.


Másképp megfogalmazva: Legyen a 3d térben valahol egy anyagi pont, és hasson rá valamely tetszőleges F erő.

Vegyünk fel, egy az anyagi pontba helyezett origójú derékszögű koordinátarendszert, (x,y,z) tengelyrendszerrel. Az egységvektorokat jelölje i,j,k (ezek lineárisan függetlenek, és teljes rendszert alkotnak a 3d térben).


A szuperpozíció-elve ilyenkor úgy érvényesül, hogy az eredő erő, vagyis F előáll az egységvektorok lineáris kombinációjaként, azaz:


F=i*Fx+j*Fy+k*Fz.


Itt Fx,Fy,Fz skalárok, ezeket úgy hívjuk, hogy az F erővektor komponensei, az (x,y,z) rendszerben.


A bázisvektorok pedig:


i=[1,0,0]^T

j=[0,1,0]^T

k=[0,0,1]^T


azaz oszlopvektorok, ahogy F is.

2016. febr. 2. 23:54
 4/4 anonim ***** válasza:

A második válaszoló helyesen másolta ki a törvényt a tankönyvből, viszont amit példaként ír, annak semmi köze a dinamikához, az egy egyszerű matematikai lehetőség a vektorok kezelésére. Ezt ugyanígy leírhatná bármilyen más vektorral kapcsolatban.


Ha a szuperpozíció elvére szeretnénk egyszerű példát adni, akkor ahhoz legalább 3 testet kell figyelembe vennünk, mert az kell, hogy valamelyik testre legalább 2 erő hasson (és ha inerciarendszerben vizsgálódunk, akkor egy erő mindig két test kölcsönhatásából származik).


Szóval példaként tekinthetünk például egy asztalra helyezett tollat. A tollra hat a Föld gravitációs ereje, és az asztal nyomóereje. A szuperpozíció elve azt mondja, hogy ilyenkor az eredő erő, amit Newton második törvényébe írunk, az egyszerűen ennek a kettő erőnek a vektori összege. Ez például azért jó, mert így, figyelembe véve Newton harmadik törvényét, és hogy a gyorsulása 0, meghatározhatjuk, milyen erővel nyomja az asztalt.


Másik példa lehet például, ahogy a Hold kölcsönhat a Naprendszer többi égitestjével, és a rá ható eredő erő egyszerűen a Föld, a Nap, a Jupiter,… által kifejtett gravitációs erők vektori összege.

2022. ápr. 6. 23:17