Alexa00 kérdése:

Matek órán, másodfokú egyenletrendszereket tanulok. És egyenletlenséget. És kaptunk egy ilyen házit, ebbe valaki segítene levezetni?


25kg első osztályú és 15 kg másodosztályú szőlőért összesen 9250 forintot fizettünk.

Ha az első osztályúból 10, a másodosztályúból 45 kg-ot veszünk, akkor 11500 forintot

fizetünk. Mennyibe került 1 kg első-,illetve másodosztályú szőlő?



2016. febr. 2. 18:18
 1/1 anonim ***** válasza:

Legyen az elsőosztályú szőlő kilónkénti egységára e, a másodosztályúé m, ekkor az elsőosztályúért 25*e, a másodosztályúért 15*m forintot fizettünk, összesen 9250 forintot:


25*e+15*m=9250


A második esetben 10*e és 45*m forintot fizettünk, ezekért összesen 11500 forintot, tehát:


10*e+45*m=11500


Ezeket egyenletrendszerbe foglaljuk:


25*e+15*m=9250 }

10*e+45*m=11500}


Érdemes az egyenlő együtthatók módszerével számolni; szorozzuk meg az első egyenletet 3-mal:


75*e+45*m=27750}

10*e+45*m=11500}


Ha kivonjuk egymásból a két egyenletet, akkor az m kiesik, így csak e ismeretlen marad:


65*e=16250, innen e=250 forint.


Remélem, hogy innen m kiszámolása menni fog.

2016. febr. 2. 18:53