AssassinSzilárd kérdése:

Az ABCD konvex négyszög átlói merőlegesek egymásra. Három oldalának a hossza a = 1 cm, b = 5 cm és c = 5,5 cm. Mekkora a negyedik oldala?


A:2,5 cm

B:√3 cm

C:√2 cm

D:2 cm


2016. jan. 30. 14:49
 1/8 anonim ***** válasza:
A megoldás: A:
2016. jan. 30. 20:10
 2/8 Fibonacci ***** válasza:

Az "e" és "f" hosszúságú átlók metszéspontja két-két részre osztja az átlókat.

e = e1 + e2

és

f = f1 + f2


Négy derékszögű háromszög keletkezik, Pitagorasz tételével:

e1² + f1² = 1² (1)

e2² + f1² = 5² (2)

e2² + f2² = 5,5² (3)

e1² + f2² = ??? (4)


(4) ⇐ (1) - (2) + (3)

e1² + f2² = 1² - 5² + 5,5²

= 6,25 = 2,5²


A negyedik oldal: 2,5

2016. jan. 31. 19:43
 3/8 anonim ***** válasza:

Tétel: a merőleges átlójú négyszögek szemben fekvő oldalainak négyzetösszege egyenlő.


A bizonyítást lásd:

[link]


DeeDee

**********

2016. febr. 1. 13:01
 4/8 anonim ***** válasza:

A jó link:

[link]

2016. febr. 1. 13:05
 5/8 anonim ***** válasza:

Na még egyszer:

[link]

2016. febr. 1. 13:08
 6/8 Fibonacci ***** válasza:

Ez a fenti megoldásból is azonnal következik:

a² + c² = (e1²+f1²) + (e2²+f2²)

b² + d² = (f1²+e2²) + (f2²+e1²)

2016. febr. 1. 18:34
 7/8 anonim ***** válasza:

Kedves Fibonacci!

Könnyű okosnak lenni, ha már megmutatták, hogy mit kell keresni. :-)

2016. febr. 3. 14:08
 8/8 Fibonacci ***** válasza:

Rejtélyes vagy. Kicsoda micsodátt mutatott meg és ki lett attól okosabb?


Ha már benne vagy a témában, akkor vezessed le a tételed általánosítását is.

Bármely konvex négyszögben:

a² - b² + c² - d² = 2ef cos(φ)

(φ az átlók által bezárt szög, ami b-vel, illetve d-vel szemben van.)

2016. febr. 6. 20:12