Hogyan csinálnátok meg ezeket a feladatokat? (kémia)


1. Mi annak a vegyületnek a képlete, melynek tömeg%-os összetétele a következő: 21,21% N, 6,06% H, 48,48% O, 24,24% S?


2. Egy kétvegyértékű fém oxidja hevítés hatására elemeire bomlik. A teljes elbomlás után a fém tömege 7,39%-kal kisebb, mint a kiindulási oxid tömege volt. Melyik fémről van szó?


2016. jan. 29. 09:04
 1/3 anonim ***** válasza:

1. Mi annak a vegyületnek a képlete, melynek tömeg%-os összetétele a következő: 21,21% N, 6,06% H, 48,48% O, 24,24% S?


N: 21,21

H: 6,06

O: 48,48

S: 24,24


Osszuk el mindet a moláris tömegekkel:


N: 1,515

H: 6,06

O: 3,03

S: 0,7575


Osszuk el az összes értéket a legkisebb kapott értékkel: 0,7575-tel:


N: 2

H: 7,92 ~ 8

O: 4

S: 1


A vegyület (N2H8O4S)n egységekből épül fel. Itt valószínűleg n=1 és a vegyület (NH4)2SO4.


-B

2016. jan. 29. 23:16
 2/3 anonim ***** válasza:

2.) Egy kétvegyértékű fém oxidja hevítés hatására elemeire bomlik. A teljes elbomlás után a fém tömege 7,39%-kal kisebb, mint a kiindulási oxid tömege volt. Melyik fémről van szó?


ismeretlen fém = Me

oxidja: MeO


2 MeO --> 2 Me + O2


Legyen 100 g MeO-d. A feladat szerint ez elbomlik 92,61 g Me-re és 7,39g O2-re.

Az O2 tömegéből ki tudod számolni az anyagmennyiségét: 7,39 / 32 = 0,2309375 mol.

Az egyenlet szerint fémből 2x ennyi keletkezett, tehát: 0,2309375 * 2 = 0,461875 mol.


Tudjuk hogy ennyi mol fémnek a tömege 92,61 g. Ebből már kiszámolhatjuk a moláris tömegét: M=m/n

M= 92,61 / 0,461875 = 200,5 g/mol.


Periódusos rendszerben kikeressük ezt a fémet, nem lehet más csak a higany.


-B

2016. jan. 29. 23:37
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2016. jan. 29. 23:50