Az egysejtű Gnómusz Ürgüszök úgy szaporodnak, hogy az első órában néhányan ketté osztódnak a meglévők közül. A második órában és ezután minden órában kétszer annyian osztódnak ketté, mint amennyien az előző órában. Lent?

Tudjuk, hogy a szaporodás kezdetén 1860-an voltak, és valahány óra alatt számuk 50%-kal nőtt. Hány óra alatt nem történhetett ez meg ?
2016. jan. 25. 15:12
 1/1 bongolo ***** válasza:

Vagyis 930-cal nőtt a számuk.

Ha n osztódik ketté az első órában, akkor óránként ennyivel nő a számuk:

n, 2n, 4n, 8n, stb.

Ezek összege t óra alatt (2^t - 1)·n


(2^t-1) · n = 930


Mivel 930 = 1·2·3·5·31, ezért ez csak úgy lehet, hogy 2^t-1 = 1 vagy 3 vagy 3·5 vagy 31, tehát t lehet 1 vagy 2 vagy 4 vagy 5. Más nem.

2016. jan. 25. 23:33