2016. jan. 21. 20:46
1/2 Minekvan válasza:
Aszaláskor a füge víztartalma csökken 92%-ól 20%-a, tehát a tömegveszteség 10kg-ra vetítve 9,2-2=7,2kg.Ekkora tömegveszteséggel jár az aszalás.Ezt a vízveszteséget többletként adjuk hozzá a nyers fügéhez, ami 10+7,2=17,2kg.
Tehát 17,2kg nyers fügéből lesz 10kg aszalt füge.
2/2 akosmester147 válasza:
Az aszalványban és a friss fügében ugyanannyi a szárazanyag, csak a víztartalomban különböznek. Mivel a frissnek 8%-a száraz, a 8 kg az 8%, így a teljes tömeg 100 kg. De van egyenletem is: x⋅(100−92)−(10−x)⋅0 = 10⋅(100−20)