Valaki le tudná írni, hogy hogyan váltunk át vegyesszámot tizedestört alakba?

2016. jan. 20. 21:13
 1/3 anonim ***** válasza:

Az egész számot először átalakítjuk törtté, majd a törtekre vonatkozó műveletvégzési szabályokat alkalmazzuk.


Pl.


4(2/3) (azaz négy egész kétharmad) = (4/1)+(2/3) =bővítés= (12/3)+(2/3) = (14/3)

2016. jan. 20. 21:21
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2016. jan. 20. 21:24
 3/3 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

A tizedestörtre való átváltás elmaradt:

sima osztási művelet


14:3=

Balról jobbra haladunk a többjegyű számon.

- egyben nincs meg a három ezért 14-ből indulunk ki

- 14-ben megvan 4-szer a három, ezt a négyest az egyenlőségjel mögé írjuk (14:3=4)

- marad a kettő (14-12)

- kettőben nincs meg a három egyszer sem, ezért kibővítjük, egy nullát teszünk a kettes mögé, majd a egyenlőségjel jobb oldalán lévő szám mögé egy tizedesvesszőt teszünk

- így 20-ban a három megvan 6-szor, ezt a jobb oldalra írjuk (14:3=4,6)

- marad a kettő stb.

- a végén kijön, hogy 14:3=4,66666666

2016. jan. 20. 21:25