Matek segítség kéne. Milyen messze van tőlünk az a 32m magas épület amely 6.3 fokos emelkedési szögben látszik ha a mérést egy 1.5m magas teodolit állvánnyal végezzük? Le tudnátok vezetni nekem a számítást?


2016. jan. 18. 20:18
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Az 1,5 m magas állvány tetejéről az épület falára bocsátott merőleges egyenes két részre bontja a 32 m magas falat. Az egyenes feletti rész 30-1,5 = 28,5 m.

A merőleges egyenes, aztán a fal felső, 28,5 m-es része, és az épület tetejétől az állvány tetejére bocsátott egyenes egy derékszögű háromszöget alkot.

A derékszögű háromszög egyik befogójának hossza és a vele szemközti szög ismert. Például, tangens függvénnyel kiszámolható a másik befogó hossza is, ami az épülettől való távolság.

tg(6,3°) = 28,5 / x

x = 28,5 / tg(6,3°)

x ≈ 28,5 / 0,11

x ≈ 259 m

2016. jan. 18. 22:38