Sziszka7249 kérdése:

35m távolságból egy épület egyik ablakának felső párkánya 40°2perc alsópárkánya 38°22perc emelkedési szögben látszik. Milyen magas az ablak?

Köszi

2014. szept. 11. 16:09
 1/2 anonim ***** válasza:
Tangenssel kiszámolod mind a két szemközti befogót, kivonod őket egymásból, és meg is van az ablak mérete.
2014. szept. 11. 16:37
 2/2 anonim ***** válasza:

Először is, váltsuk át a perceket fokba, vagy ha függvénytáblát használunk,m akkor hagyjuk úgy. Az átváltás:


1°=60' (szögperc) /:60

(1/60)°=1' /*2


(2/60)°=(1/30)°=0,0333...=2', és /*22


(22/60)°=(11/30)°=~0,36666...=22'


Így tudjuk átváltani fokba. Tehát


40°2'=40,0333...° és 38°22'=38,366...°


Rajzoljunk egy ábrát, ami megfelel a leírtaknak. Látható így két derékszögű háromszög; mindkettő egyik befogója a 35 méteres távolság, de az egyiknek a másik befogója a felső párkánytól a földik van, a másiknak az alsó párkánytól a földig. Tehát ha kiszámoljuk a felső párkánytól mért távolságot és az alsótól mértet, akkor ennek a kettőnek a különbsége adja az ablak magasságát.


A felső párkány és a föld távolsága (x):


tg(40,033333...°)=x/35 -> 35*tg(40,033°)=~29,4032=x, ilyen magasan van a felső párkány a földről mérve. Ha számológéppel számoljuk, akkor a 40,03333...° esetén annyi 3-ast írjunk, amennyit lehet.


Most az alsó párkány távolsága a kérdés (y):


tg(38,3666...°)=y/35 -> 35*tg(38,3666...°)=~27,7075=y


Tehát az ablak magassága: 29,4032-27,7075=1,6957 méter.

2014. szept. 11. 16:44