Fizika - 9. évfolyam Házi?


Hiányoztam és nem tudom pótolni az anyagot.. egyszerűen nem bírom megérteni ezt a részt.. a feladat:


"Egy m=80kg össztömegű szánt 100 N vízszintes irányú erővel húzunk. A szán talpa és a havas út közötti csúszási súrlódási együttható 0.1.


Mekkora végsebességet ér el 8s alatt?"


az adatokat tudom, hogy a Mű az 0.1, az m az 80kg, és az Fh pedig 100N, de hogy hogyan kell kiszámolni, azt már nem..


2016. jan. 12. 19:32
 1/1 anonim válasza:

A dinamika alapegyenlete: "Szumma"F=m*a

F(súrlódási)= Mű * F(nyomó) = 0,1*(80kg*10m/s^2)=80N

Mondjuk hogy a szánkót jobb irányba húzzuk. Ez lesz a pozitív irány. Behelyettesíted a ható erőket a dinamika alapegyenletébe: a jobbra ható erőket +, a balra (negatív irányba) ható erőket - előjellel látod el.:

100N-80N=80kg*a, ebből kifejezed a gyorsulást:

a=20N/80kg=0,25m/s^2

v=v0+a*t. -> v=0+0,25*8= 2m/s^2

2016. jan. 12. 19:54