Nem értem a matekot, valaki segitene? 8. évfolyam százalékszamítással kapcsolatos feladat.


A feladat:

Két szám összege 2490. Az egyik szám 13%-a egyenlő a másik szám 17%-ával. Melyik ez a két szám?

Előre is köszönöm a segitséget.



2015. okt. 25. 12:06
 1/9 anonim ***** válasza:
0%
hmmm
2015. okt. 25. 12:11
 2/9 A kérdező kommentje:
?
2015. okt. 25. 12:11
 3/9 anonim ***** válasza:
60%
Biztosan csináltatok hasonló feladatot órán. Van két szám: egyik x, másik y. Nyilvánvalóan ezzel nem jutsz messze. Valahogy ki kellene fejezni a két számot egyetlen változóval (pl. x-szel). Innentől próbálkozz egyedül.
2015. okt. 25. 12:23
 4/9 anonim ***** válasza:
50%

nekem sem ment 8.ban, mert odaáig remekül meg lehet csinálni a feladatokat józan paraszti ésszel, nincs rákényszerítve az ember a polinomokra, pedig érdemes begyakorolni őket, mert középsuliban meg fognak szoptatni


x+y=2490

x*0.13=y*0.17


van két egyenleted ezeket már csak ki kell fejezni egymásból

2015. okt. 25. 12:30
 5/9 A kérdező kommentje:
Még nem vettük a 2 változós egyenleteket, szóval megint csak nem jutok vele sokáig..
2015. okt. 25. 12:37
 6/9 anonim ***** válasza:
38%

nahát akkor most megtanulod :) ne legyél már életképtelen

(egyébként kétlem, hogy ne vettétek volna)

2015. okt. 25. 12:50
 7/9 anonim ***** válasza:
63%
De nem is kellett, hogy vegyétek, hiszen #4 odaírta, hogy egyiket ki kell fejezni a másikkal, és onnantól egyismeretlenes egyenlet...
2015. okt. 25. 15:36
 8/9 anonim ***** válasza:
63%

x=0,17 y/0,13

Ezt beírod az első egyenletbe, az x helyére. Máris egyismeretlenes az egyenleted, és csak rendezned kell

2015. okt. 25. 18:40
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

A két rész úgy aránylik egymáshoz, mint 13 a 17-hez; hiszen az egész-részek aránya olyan, mint a 100-ad részeik aránya. (Ugyanis százalék = század; például: 19% = 19/100.)

Vagyis, ha 13 + 17 = 30 részre osztjuk a 2490-et: 13 rész lesz az egyik szám, 17 rész lesz a másik szám.


2490 / 30 = 83.

Az egyik szám tehát 13 * 83 = 1079.

A másik szám pedig 17 * 83 = 1411.


V á l a s z :

A két szám: 1079 és 1411.


E l l e n ő r z é s :

1079 + 1411 = 2490.

1079 * 17/100 = 183,43

1411 * 13/100 = 183,43

2015. okt. 26. 09:53