Hogy kell megcsinálni ezt a kombinatorikai feladatot?


A feladat: "Egy osztály történelem dolgozatot írt. Öt tanuló dolgozata jeles, tíz tanulóé jó, három tanulóé elégséges, két tanuló elégtelen dolgozatot írt.

Hányan írtak közepes dolgozatot, ha tudjuk hogy az osztályátlag 3,410- nál nagyobb és 3,420-nál kisebb?"


Fogalmam sisncs hogy mit kezdjek ezzel, valaki le tudná vezetni a megoldását és ha lehet egy kis magyarázatot mellé? Köszönöm.


2015. dec. 15. 19:42
 1/2 bongolo ***** válasza:
100%

(Ez egyébként nem kombinatorika...)


Nem tudjuk, hányan írtak hármast, mondjuk x gyerek.

Átlag = összeg / darabszám

Az összeg: 5·5+10·4+ x·3 + 3·2+2·1 = 73 + 3x

A darabszám: 5+10+x+3+2 = 20 + x

Az átlag tehát (73+3x) / (20+x)


3,410 < (73+3x) / (20+x) < 3,420

Szorozzunk be 20+x-szel:

3,41·(20+x) < (73+3x) < 3,42·(20+x)

68,2 + 3,41x < 73+3x < 68.4 + 3,42x

Vonjunk ki 68,2 + 3x-et:

0,41x < 4,8 < 0,2 + 0,42x

Nem lehet tovább egyszerre kezelni a két oldalt: (egyébként eddig is csinálhattad volna külön a kisebbet meg a nagyobbat, két egyenlőtlenségként... nem muszáj így egybevonni, de nem akartam duplán dolgozni.)


a) 0,41x < 4,8

x < 11,707


b) 4,8 < 0,2 + 0,42x

4,6 < 0,42x

10,952 < x


Ennek a két feltételnek egyetlen egész szám felel meg: x = 11

2015. dec. 16. 00:07
 2/2 A kérdező kommentje:
Oké, már annyira összekeveredtem hogy azt se tudom milyen típusú feladat, köszi a segítséget! :)
2015. dec. 16. 07:39