S. O. S differenciálszámítás! Jövő héten vizsgázok és el vagyok veszve. Valaki elmagyarázná?


Leginkább ilyen típusról lenne szó: y'= x/(x^2+1)(2-y)

Nekem megoldásként y= 1/2(x^2+1)K +2 jött ki, szeritnem nem jó, de ha jó, akkor sem vagyok biztos benne. Esetleg skypeon valaki magyarázna, vagy csak írásban, nagyon kétségbe vagyok esve. Köszönöm a segítséget.



2015. dec. 12. 14:16
 1/5 Angelo84 ***** válasza:
sejtésem szerint a gondolatmeneted jó volt, csak amikor ezt a szeparálható változójú differenciálegyenletet "kétfelé" osztod, balra az y-os tagokat, akkor baloldalon az integrálás után -ln(2-y)-t kapsz, de a mínusz jelet előbb vidd be az ln hasába, és utána hagyd el mindkét oldalt az ln-t, és ne feledkezz meg ugyanerről a jobboldalon, ott az 1/2-et vidd be az ln hasába.
2015. dec. 12. 15:55
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat. Itt a következő problémám, mit kezdek az 1/2 ln(x^2+1)+c -vel, hogyan egyszerűsítem? Én csak simán szoroztam e-vel.

Neten azt találtam, hogy ebből valami gyök lesz, de miért és hogyan? Szerintem elég buta kérdés tőlem, főleg, hogy ilyen alap dolgot nem tudok.

2015. dec. 12. 16:11
 3/5 A kérdező kommentje:
Közben leesett, az 1/2 -ből e^1/2 lesz, ha összeszorzom, akkor kijon az a gyök. :)
2015. dec. 12. 19:02
 4/5 Angelo84 ***** válasza:

csak hogy ellenőrízzük:


ln(1/(2-y))=ln(gyök(x^2+1))+ln(K)

1/(2-y)=K*gyök(x^2+1)

1=2*K*gyök(x^2+1)-y*K*gyök(x^2+1)

2*K*gyök(x^2+1)-1=y*K*gyök(x^2+1)


y = -1/(K*gyök(x^2+1)) + 2

2015. dec. 12. 20:40
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, így már érthető.
2015. dec. 12. 21:01