X^5-y^5=242, (x-y) ^2-x+y=2 egyenletrendszert valaki megoldana?


2015. dec. 8. 21:37
 1/1 anonim ***** válasza:

A második egyenlet kissé átalakítva:


(x-y)^2-(x-y)-2=0


itt x-y értéke a másodfokú egyenlet megoldásával:


x-y=2, vagy x-y=-1


az első egyenletben kiemelhető (x-y):


(x-y)(x^4+x^3y+x^2y^2+xy^3+y^4)=242


így x^4+x^3y+x^2y^2+xy^3+y^4=121

vagy x^4+x^3y+x^2y^2+xy^3+y^4=-242


megpróbálhatjuk ismét "becsempészni" (x-y)-t:

a bal oldali kifejezést csoportosítva:

[x^4+y^4]+[x^3y+xy^3]+x^2y^2=

=(x^2-y^2)^2+xy(x^2+y^2)+x^2y^2=

=(x-y)^2(x+y)^2+xy((x-y)^2+2xy)+x^2y^2=

=(x-y)^2(x+y)^2+xy(x-y)^2+3x^2y^2


most ugye (x-y) értéke ismert

az van még csak, hogy beírjuk az

(x+y)^2=(x-y)^2+4xy

azonosságot


ekkor (xy)-ra nézve másodfokú az egyenlet, ezért xy értékét meghatározhatjuk


xy és x-y ismeretében már könnyen befejezhető a feladat

2015. dec. 9. 00:06