Egy lift 14,7 m/s sebességgel süllyed. A lift mellett leejtünk egy követ. Mikor és hol találkozik a lift a kővel? Mikor és hol egyenlő a kő és a lift sebessége? Tudom, hogy már volt 2db ilyen kérdés de egyik válasz szerint sem tudtam elkezdeni.


2015. dec. 8. 18:37
 1/6 bongolo ***** válasza:

v₁ = 14,7 m/s


> Mikor és hol találkozik a lift a kővel?

Ugyanarról a pontól indulnak ugyanabban a pillanatban ugye.

A kő kezdetben lassabb, ezért a lift leelőzi, de aztán a kő utol fogja érni.


A lift ezen a helyen van t₁ időpontban: (egyenes vonalú egyenletes mozgás)

s₁ = v₁·t₁

A kő pedig: (egyenes vonalú egyenletes változó mozgás)

s₂ = 1/2·g·t₁²


Amikor megint egymás mellett vannak, abban a t₁ pillanatban s₁ = s₂:

v₁·t₁ = 1/2·g·t₁²

Ebből kijön a t₁, utána az s₁ vagy s₂ (az s₁ az egyszerűbb) képletével a hely.


> Mikor és hol egyenlő a kő és a lift sebessége?

Ahhoz a sebességképleteket kell felírni.

A lift sebessége állandóan v₁

A kőé pedig a t₂ időpillanatban ennyi:

v₂ = g·t₂


Ezek kell egyenlőek legyenek:

g·t₂ = v₁

Ebből kijön t₂. Megvan a "mikor" kérdésre a válasz. A "hol" kérdésre pedig két válasz van, hisz a kő meg a lift nem ugyanott van ekkor. Az s-es képletek kellenek hozzá, persze t₂-vel.

2015. dec. 8. 19:11
 2/6 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm!:)
2015. dec. 8. 19:21
 3/6 A kérdező kommentje:
Már csak annyi lenne a kérdésem (és most lehet hülyének nézel), hogy g = gyorsulás és a t 'időt' hogyan kapom meg, hogy ki tudjam számolni a képlettel?
2015. dec. 8. 19:30
 4/6 bongolo ***** válasza:

Nem akarlak megbántani, de eltaláltad :)


g az a nehézségi gyorsulás. Minden test, amit leejtesz, ilyen gyorsulással gyorsul. Te magad is, ha mondjuk beugrasz a vízbe, g gyorsulással gyorsulsz lefelé. Az értéke a Föld felszínén mindenhol g=10 m/s² körüli érték, Magyarországon 9,81 m/s², de 10-zel szoktunk számolni. Az azt jelenti, hogy másodpercenként 10 m/s-mal nő a sebesség. Szóval ha olyan magas szikláról ugrasz a a vízbe, hogy zuhansz 1 másodpercig, akkor a sebességed 10 m/s (vagyis 36 km/h) lesz a vízbe csapódáskor.


A 't' időt simán egyenletmegoldással kell kiszámolni. Az az egyetlen ismeretlen az egyenletben:

v₁·t₁ = 1/2·g·t₁²

v₁ ismert (14,7 m/s), g is (10 m/s²)

14,7·t₁ = 1/2·10·t₁²

14,7·t₁ = 5·t₁²

Osszuk el mindkét oldalt t₁-gyel:

14,7 = 5·t₁

Osszunk 5-tel:

2,94 = t₁

a mértékegysége pedig másodperc.

2015. dec. 8. 21:25
 5/6 A kérdező kommentje:
Nem bántottál meg, kellennek őszinte emberek is! :D köszi, hogy elmagyaráztad, a suliban nem kaptam rendes magyarázatot..azért kérdeztem. még egyszer köszönöm! :)
2015. dec. 8. 21:28
 6/6 A kérdező kommentje:
*kellenek
2015. dec. 8. 21:33