Matek háziban tudna segíteni valaki?


A megadott hozzárendelést át kell alakítani és meg kell rajzolni a grafikont + jellemezni. De nem nagyon értem, hogy hogy hogyan is kellenne átalakítani:( Valaki elmagyarázná, és segítene megoldani?


f(x)=x2-6x+5 / x2-2x+1 (x2= x a négyzeten)


g(x)=3IxI-2 / IxI-1 ( IxI x abszolútértékben)


(a per jel osztást jelent)


2010. márc. 22. 16:18
 1/2 anonim ***** válasza:

f(x)=x2-6x+5 / x2-2x+1


Kicsit átírom, hogy átláthatóbb legyen:

f(x) = (x^2 - 6x + 5)/(x^2 - 2x +1)


Az a lényege a feladatnak, hogy - a megfelelő kikötések mellett - egyszerűsítsd a kifejezést. Az egyszerűsített kifejezést pedig könnyen tudod ábrázolni.

Az egyszerűsítés során át kell alakítanod a számlálót és a nevezőt méghozzá szorzattá, mivel így a szorzat egyes tagjait leoszthatod egymással. A leosztás előtt lesz szükség a kikötésekre.


Jelen esetben az átalakítás a következő:

számláló: x^2 - 6x + 5 = (x - 1)(x - 5)

nevező: x^2 - 2x + 1 = (x - 1)^2


Látható, hogy a számlálóban és a nevezőben is van egy "x - 1" kifejezés, amivel le lehet osztani. Előtte viszont ki kell kötni, hogy x nem lehet egyenlő 1-gyel.


A kifejezés tehát a következőre egyszerűsödik:

f(x) = (x - 5)/(x - 1)


Innen már csak a számlálót kell "x-teleníteni":


(x - 5)/(x - 1) = (x - 1 + 1 - 5) / (x - 1) = 1 - [4/(x - 1)] --> itt a szögletes zárójelek feleslegesek, csak szemléltetésképp írtam oda őket


Tehát kapsz egy vízszintesen és függőlegesen is eltolt, tükrözött hiperbolát, ami a kikötés miatt nem értelmezhető az x = -1 helyen, vagyis ha jól emlékszem, ott lesz az aszimptota.

2010. márc. 22. 21:45
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm:)
2010. márc. 23. 15:42