Legnagyobb közös osztó, legkisebb közös többszörös?


(567,1053)

[475,570]

Hogyan számlom ki a végeredményt? Létszi a megoldás menetét is írjátok le. :)


2015. dec. 7. 17:10
 1/3 Pelenkásfiú ***** válasza:

Prímtényezős felbontást megcsinálod:

567 = 3^4 * 7

1053 = 3^4 * 13


A legnagyobb közös osztó megállapításához megnézed a kapott prímszámok közül melyek a közösek (jelenleg csak a 3) és hogy melyik a legnagyobb kitevő (jelenleg mindkettő 4, tehát 4).

A legnagyobb közös osztó: 3^4 = 81


Írok két másik számot, ahol jobban látszik:

168 = 2^3 * 3 * 7

468 = 2^2 * 3^2 * 13

Itt közös a 2 és a legnagyobb kitevő a 2,

valamint a három, ahol a legnagyobb kitevő az 1.

A legnagyobb közös osztó: 2^2 * 3^1 = 12

2015. dec. 7. 17:15
 2/3 Pelenkásfiú ***** válasza:

A legkisebb közös többszöröshöz szintén a prímtényezős felbontás kell. (Az megy, ugye?)


475 = 5^2 * 19

570 = 2 * 3 * 5 * 19


Itt pedig minden előforduló prímszámot fel kell írnod a szorzatba a legnagyobb előforduló kitevővel:

2 * 3 * 5^2 * 19 = 2850

2015. dec. 7. 17:18
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm :)))
2015. dec. 7. 17:27