Legnagyobb közös osztó és legkisebb közös többszörös?


Mi a legnagyobb közös osztója és a legkisebb közös többszöröse ezeknek a számoknak?


12;45;20;80;35;70;100;50



2015. szept. 30. 13:45
 1/4 Brain Storming ***** válasza:

1. Prímtényezős felbontással felbontod mindet

2. A számokat leírod szorzatként

3. Legnagyobb közös osztó: megkeresed az összes szorzatban az azonos szorzótényezőket, ha többféle hatványkitevővel szerepelnek, akkor a legkisebb hatványkitevővel állókat összeszorzod (pl. ha van mindegyikben 3-as, de pl. 2., 3., 4. hatványos, stb, akkor a legalacsonyabb hatványkitevőset választod ki).

4. Legkisebb közös többszörös: veszed az összes fajta szorzótényezőt, ami a felbontásokban szerepel, és ami többféle hatvánnyal is áll, azt a legnagyobb hatványú alakjában szorzod össze a többivel.


Pl.

12 = 2^2*3

45 = 3^2*5

20 = 2^2*5


LNKO = nincs, mert nincs mindháromnak (egyszerre) közös prímtényezője

LKKT = 2^2*3^2*5 = 180


Az első három számból látszik, hogy az adott számsornak nincs legnagyobb közös osztója, csak legkisebb közös többszöröse. (Gyanítom, hogy itt inkább pl. adott számpároknak kellenének a LNKO-i.)

2015. okt. 1. 03:48
 2/4 Tom Benko ***** válasza:
@Brain Storming: lnko az 1.
2015. okt. 1. 13:48
 3/4 A kérdező kommentje:
Hogy mivan????
2015. okt. 1. 15:28
 4/4 Tom Benko ***** válasza:
Próbáljuk értelmezni a kérdésed.
2015. okt. 2. 08:18