Mádásor kérdése:

Egy mozgás út-idő összefüggését mutatja a grafikon. A mozgás első része az A pontig tart. Mi az alábbi kérdésekre a válasz?


a) Mennyi volt az első, és a második mozgásrészben a test mozgásának átlagsebessége?

b) Mekkora volt a test gyorsulása az első, és a második mozgásrészben?

c) Mekkora volt a test sebessége a 4. másodperc, illetve a 8. másodperc végén?

d) Ábrázold a mozgást sebesség-idő grafikonon!


[link]


2015. dec. 6. 19:29
 1/3 anonim ***** válasza:

Az első szakasz egy parabolaív, aminek az egyenlete s1(t)=t^2.

A második szakasz lineárisan növekszik tovább, meredeksége 3, egyenlete s2(t)=3t.


Sebesség az út idő szerinti első deriváltja azaz:

s'(t)=v(t)=2t ill. s'(t)=3.

A sebesség első esetben lineárisan növekedik, tehát az átlagsebesség megegyezik a kezdő és végpont sebességösszegének felével: v1(átlag)=[v(0)+v(6)]*0,5. Ha jól számolom ez 6[m/s].

Második esetben a sebesség konstans, megegyezik az első szakasz végpontjának sebességével: v2(átlag)=v(6).


Gyorsulás az út idő szerinti második deriváltja, tehát: a(t)=s''(t)=v'(t)

a1(t)=2 ill. a2(t)=0.


A test sebessége 4s múlva a v1(t)=2t egyenletbe 4-et helyettesítve jön, azaz 8[m/s]. 6s után nem gyorsul a test, tehát v(8)=v(6)=2*6=12[m/s].


A sebesség-idő grafikon egyszerű. Rajzolj egy 2 meredekségű egyenest 6secig, aztán egy konstans egyenest 10secig.

2015. dec. 6. 23:51
 2/3 anonim ***** válasza:
Bocs, azt a parabolaívet enyhén elnéztem. Az egész rossz. Ne hallgass rám. Nincs kedvem újra megnézni.
2015. dec. 6. 23:57
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi :(
2015. dec. 7. 17:07