Adott egy kocka testátlója (g), ami 3 centivel nagyobb, mint a kocka oldaléle (a). Mekkora A és V?


Itt ha jól értelmezem másodfokú egyenletet kapunk. Egyébként térgeometriára tanulok hát.. többé kevésbé sikerrel..

Na itt ugye g^2-ont nem vezetem le, hogy hogy kapjuk meg g-t, szóval adott g, ami 3 centivel nagyobb, mint a így ez egyenletként felírható, ahol

g + 3 = (gyök)3*a. Itt nem is lenne semmi probléma, ha a-t ismerjuk dehát mégsem..

Akkor itt négyzetre emelünk, // ()ˇ2 ahol

g^2+9 = 3a -val / -3a ---> g^2 -3a + 9 = 0 így a másodfokú egyenlet, g 1,2 = 3+- (gyök)9-36, ahol a diszkriminánsban nincs negatív számnak hatványalakja (5^2 = 25, -5^2 = 25)

Így elmondható, hogy nincs megoldása a feladatnak, vagy rosszul csinálom?

A legroszabb, mikor 19791 féle képpen alakulhat a feladat, a szögfüggvényektől kezdve át a vektorszámításon keresztül minden, szóval nem könnyű :(


Köszönöm! Ha valami nem érthető, 11-12 -edikes matek feladatgyűjtemény, sokszínű (piros) Mozaikos kiadás 4299.-es feladat.



#geometria #térgeometria #térátló #lapél
2015. dec. 3. 20:01
 1/8 A kérdező kommentje:
Jajj ne tessék leszólni, testátlót akartam #tag-elni de annyi mindent kell itt csinálni, mindenki hibázik! :)
2015. dec. 3. 20:03
 2/8 anonim ***** válasza:

Te itt valamit nagyon nem jól írtál fel...


Az van megadva, hogy a+3=g, vagyis ebből a=g-3, erre már fel lehet írni, amit szerettél volna:


g=gyök(3)(g-3)


Ez innen még véletlenül se lesz másodfokú egyenlet.

2015. dec. 3. 20:09
 3/8 Angelo84 ***** válasza:

Felesleges 2 változóval vacakolni.


Tudod, hogy g, vagyis a testátló, az egyenlő gyök(3)*oldalél, oldalél legyen a. Tehát:


g = gyök(3)*a


illetve azt is tudjuk, hogy g = a + 3, mivel a testátló a nagyobb, azaz te pont fordítva írtad.


Ebből következik, hogy:


gyök(3)*a = a + 3


és mehet a számolás.


Üdv és sok sikert.

2015. dec. 3. 20:11
 4/8 Angelo84 ***** válasza:
Vagy az első válaszoló megoldása tényleg elsőfokú egyenlet. S ott g -ből meg utána megkapod a -t, onnan meg A és V könnyen kijön.
2015. dec. 3. 20:14
 5/8 Angelo84 ***** válasza:
Amit én írtam, talán annyiban egyszerűbb, hogy egyből a -t kapod.
2015. dec. 3. 20:16
 6/8 A kérdező kommentje:
Tényleg magas.. levezetnétek?
2015. dec. 3. 20:23
 7/8 Angelo84 ***** válasza:

gyök(3)*a = a + 3 /-a

gyök(3)*a - a = 3 /kiemelek a-t

a * (gyök(3)-1)) = 3 / osztok (gyök(3)-1))-gyel


a = 3 / (gyök(3)-1))


V = a^3

A = 6*a^2

2015. dec. 3. 20:38
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2015. dec. 3. 21:55