Az "elsőbbségadás kötelező" tábla magassága 70 cm, a szélén levő piros sáv 8 cm széles. Hány %-a a piros sáv területe a belső fehér terültenek?

Valaki segítsen, mert nem tudom megoldani!

#tábla #matematika #piros sáv
2015. nov. 28. 13:12
 1/2 anonim ***** válasza:
55%

A tábla teljes felülete

(70/2)² * π


A belső, fehér rész területe

((70/2) – 8))² * π


A piros felület a kettő különbsége.


%-ban

A (piros felület) / (a belső fehér rész felülete) * 100


Terület mértékegységekkel nem kell foglalkozni a megoldás során.

2015. nov. 28. 17:47
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Az előzővel az a gond, hogy az adott tábla nem kör alakú!

Ez az egyetlen csúcsával lefelé mutató szabályos háromszög alakú tábla. (Ha eltekintünk a csúcsok lekerekítésektől.)


A megoldás során elég megállapítani a belső fehér háromszög magasságát, majd a hasonlóság arányának négyzetével számolni.


A kis háromszög magassága egyrészt a rá merőleges oldaltól 8cm-rel beljebb végződik, másrészt a csúcsnál további 16cm-rel (rajzolgasd be a csúcsnál...). Tehát a kis magasság 46cm.


A magasságok aránya tehát 46/70=0,657.

Így a fehér terület a teljes területnek 0,657^2=0,432-szerese.

A piros terület a maradék, azaz 1-0,432=0,568.

Így a piros és a fehér terület aránya: 0,568:0,432.

Ez pedig 131,5%.

2015. nov. 28. 22:35