Brain Storming kérdése:

Megoldaná ezt valaki algebrai úton: x^0.5 = x^2?


A grafikus megoldás megy, de az algebrai levezetés kellene. A neten nem birkóznak meg vele az online egyenlet megoldók :)

Nem sürgős, csak érdekel...



#másodfokú_egyenlőtlenség
2015. nov. 26. 16:15
 1/8 anonim válasza:
Ha jól számolom 1 a megoldás
2015. nov. 26. 16:25
 2/8 anonim válasza:

x^0.5 = Négyzetgyök alatt x = x^2

négyzetgyök alatt 1 = 1^2

vagyis x=1


A négyzetgyök azért jön képbe, mert az x^0.5 átírható gyökbe (azonosság miatt)

2015. nov. 26. 16:29
 3/8 Pelenkásfiú ***** válasza:

Osszuk el mindkét oldalt x^0.5-el:

1 = x^(3/2)

x = 1


Így 1 a megoldás, de a 0 is jó, csak 0-val nem lehet osztani, azért nem jön ki a fentivel.

2015. nov. 26. 16:29
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Másik megoldás.


Kivonunk mindkét oldalból x^0.5-öt:

0 = x^2 – x^0.5 = (x^(3/2) – 1)*x^(1/2).


Tudjuk, hogy egy szorzat akkor 0, ha valamelyik tényezője 0, tehát vagy

x^(3/2) – 1 = 0, x^(3/2) = 1 és x = 1;

vagy

x^(1/2) = 0, tehát x = 0.


Ne veszítsük el a megoldásokat.

2015. nov. 26. 16:41
 5/8 Pelenkásfiú ***** válasza:

Például x*x = x-nek mi a megoldása?


Ha osztunk x-el, akkor:

x = 1 jön ki rögtön, de nyilván 0*0=0 is igaz.

2015. nov. 26. 16:43
 6/8 Pelenkásfiú ***** válasza:
#4 Grat! :) Én is ilyesmit akartam, de nem jött össze. xD
2015. nov. 26. 16:45
 7/8 anonim ***** válasza:

Sokadik megoldás: négyzetre emelünk:


x=x^4


Ha x=0, nyerők vagyunk. Ha x=/=0, akkor osztunk x-szel:


1=x^3, köbgyökvonás után 1=x. Meg is van a két megoldás.

2015. nov. 26. 17:00
 8/8 anonim ***** válasza:

Beírtam a wolfram alpha-ba, és megoldotta.

A WA is a négyzetre emelést ajánlja

2015. nov. 26. 18:00