Kata0403 kérdése:

100 g víz 20°C-on 5,9 g KAl (SO4) 2-t old. Hány gramm KAl (SO4) 2*12H2O-t képes oldani 100 g víz 20°C-on?


#kémia #oldat #számítás #kristályvizek
2015. nov. 23. 19:09
 1/3 anonim ***** válasza:

kezeld úgy azt a kristályos cuccot, mintha oldat lenne


vizmentes/kristályhidrátos*100 a tömeg% a többi szerintem nem okozhat nehézséget

2015. nov. 23. 19:21
 2/3 anonim ***** válasza:

5,9/105,9*100= 5,57 m/m%os kell hogy legyen az oldat

feloldok pl. x molt, ebben 258,1x g KAlSO42 van és 12 mol H2O ami 12*18x g

258,1x/(100+216x+258,1x)*100 =5,57

ebből x=0,024 mol ami 258,1*0,024=6,2 g

Ha valami nem érthető nyugodtan írj :)

2015. nov. 24. 19:49
 3/3 anonim ***** válasza:

Bocsi most nézem hogy rossz az utolsó lépés :)

a 0,024 molt a teljes kristályvizes anyag tömegével kell szorozni tehát 0,024*(216+258,1)=11,4 lesz a megoldás

Esetleg megoldható még keverési egyenlettel, ekkor:

100*0+54,4y=(100+y)*5,57

ebben az esetben y a kérdéses tömeg az 54,4 a kristályvíz tömeg%a

ekkor y=11,4

2015. nov. 24. 20:01