Két,3 cm sugarú 20N súlyú golyóközös pontban, egyenlő hosszúságú,12 cm hosszú fonálon van felfüggesztve. Mekkora erővel nyomják egymást a golyók, és mekkora erő hat a fonalakban?

A válasz elvileg 2,06 N és 10, 21 N. Ez hogy jön ki?

2015. nov. 23. 16:56
 1/1 bongolo ***** válasza:

Kellene először is egy jó rajz, de nem találtam...

Derékszögű háromszög, biztos kitalálod, mi mi lehet:

a = 3 cm

c = 12+3 cm

b = √(15²-3³) = 3√22 cm


G = 20 N [lefelé]

F = ? [vízszintes, a golyó felé mutat]

T = ? [fonálerő, felfelé mutat a fonál irányában]


F és T eredője (vektoriális összege) -G, szóval a 3 erő összege 0.

Az erők iránya ugyanaz, mint az a,b,c oldalaké, ezért ahhoz aránylanak:

G = 20N ~ b

F ~ a

T ~ c


20 / b = F / a → F = 20·a/b = 20·3/(3√22) = 4,26 N

20 / b = T / c → T = 20·c/b = 20·15/(3√22) = 21,32 N


Nem jött ki amit írtál, rossz lehet a könyv.

2015. nov. 23. 23:50