A válasz elvileg 2,06 N és 10, 21 N. Ez hogy jön ki?2015. nov. 23. 16:56
1/1 bongolo válasza:
Kellene először is egy jó rajz, de nem találtam...
Derékszögű háromszög, biztos kitalálod, mi mi lehet:
a = 3 cm
c = 12+3 cm
b = √(15²-3³) = 3√22 cm
G = 20 N [lefelé]
F = ? [vízszintes, a golyó felé mutat]
T = ? [fonálerő, felfelé mutat a fonál irányában]
F és T eredője (vektoriális összege) -G, szóval a 3 erő összege 0.
Az erők iránya ugyanaz, mint az a,b,c oldalaké, ezért ahhoz aránylanak:
G = 20N ~ b
F ~ a
T ~ c
20 / b = F / a → F = 20·a/b = 20·3/(3√22) = 4,26 N
20 / b = T / c → T = 20·c/b = 20·15/(3√22) = 21,32 N
Nem jött ki amit írtál, rossz lehet a könyv.