Fizika házim egyetlen feladatát nem tudtam megoldani. Kérhetnék segítséget? (feladat bővebben lent)

Egy 1,0 méter hosszú fonálon lóg egy 0,5 tömegű golyó, melyet 90 fokban kitérítünk, majd elengedünk. Pályája alsó pontján, egy 0,8 tömegű, egy 0,6 méter magas asztal szélén álló golyóval ütközik tökéletesen rugalmasan. Az asztal szélétől milyen távol (m-ben) ér földet a(z) 0,8 tömegű golyó? (g = 10 m/s2)

#fok #golyó #méter #hosszú #tömeg #lógás #kitérítés #fonálon #melyet #elengedünk
2015. nov. 9. 21:48
 1/6 bongolo ***** válasza:

m₁ = 1 kg

m₂ = 0,8 kg


Kezdeti helyzeti energia:

E = m₁·g·h₁      [h₁=1 m]

Alul a mozgási energia ugyanennyi, ebből kijön a lengő golyó sebessége:

1/2·m₁·v² = m₁·g·h₁

v = √(2gh₁) = √20     [m/s]


Ez a golyó ütközik az álló másikba.

Lendület- és energiamegmaradás is teljesül, mert tökéletesen rugalmas az ütközés.

Szóval a lengő golyó visszapattan v₁ sebességgel, az álló pedig v₂-vel elindul.


Lendület:

Kezdetben: m₁·v

Ütközés után: -m₁·v₁ + m₂·v₂

m₁·v = -m₁·v₁ + m₂·v₂

√20 = -1·v₁ + 0,8·v₂ → v₁ = 0,8v₂ - √20


Energia:

1/2·m₁·v² = 1/2·m₁·v₁² + 1/2·m₂·v₂²

20 = v₁² + 0,8·v₂²

      ↓

20 = (0,64v₂² - 1,6·√20·v₂ + 20) +0,8·v₂²

1,6·√20·v₂ = 1,44v₂²

nulla nem lehet v₂, oszthatunk vele

v₂ = 1,6·√20 / 1,44   [m/s]


Ekkora kezdősebességű vízszintes hajítással esik le az asztalról a golyó.

h₂ = 0,6 m

Függőlegesen olyan, mintha simán leesne t idő alatt:

h₂ = 1/2·g·t² → t = √(2h₂/g) = √0,12


Ennyi ideig repül vízszintesen v₂ sebességgel, a megtett út:

s = v₂·t = 1,6·√20 / 1,44 · √0,12

2015. nov. 9. 22:13
 2/6 bongolo ***** válasza:

Hoppsz, nem tudom, honnan vettem, hogy 1 kg-os az első golyó, amikor 0,5 :)

Diszlexiás lehetek...

Számold át.

2015. nov. 9. 22:14
 3/6 anonim válasza:
Vau akkor te zseni gyerek vagy ;) Én probálkozom a fizikával illetve a kémiával de nem megy :/
2015. nov. 9. 22:47
 4/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszodat. Sokat segítettél :)
2015. nov. 10. 19:22
 5/6 anonim ***** válasza:

Én eltévedtem itt, tudnátok segíteni?

20 = v₁² + 0,8·v₂²

20 = (0,64v₂² - 1,6·√20·v₂ + 20) +0,8·v₂²


Gondolom behelyettesítünk ezzel:

v₁ = 0,8v₂ - √20

Így a 0,64v₂² a 0,8v₂ négyzete

a 20 pedig a √20 négyzete,

De ez mi, hogyan jött ide?

1,6·√20·v₂

kétszer m2, azaz 0,8 szorozva a √20-as sebességgel?

2015. nov. 13. 17:47
 6/6 bongolo ***** válasza:
(a-b)² = a² -2ab + b²
2015. nov. 13. 21:09